تلف شدن 10 هزار قطعه ماهی در آب‌های آذربایجان غربی

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: افزون بر 10 هزار قطعه ماهی و انواع مختلفی از آبزیان به علت شرایط سخت زیستی در استان تلف شدند .حسن عباس نژاد در این باره گفت: در پی آلودگی رودخانه زرینه رود و سخت تر شدن شرایط زیستی، تعدادی از آبزیان رودخانه یاد شده از جمله ماهی ها تلف شدند.

وی اظهار کرد: روز گذشته با دریافت گزارشهای مردمی مبنی بر وقوع تلفات آبزیان در رودخانه زرینه رود، بلافاصله کارشناسان و مامورین یگان حفاظت این اداره به محل عزیمت و از محل حادثه تا مسیر رودخانه به طول پنج کیلومتر بازدید و بررسی های لازم را انجام دادند.عباس نژاد ادامه داد: در نهایت با مشاهده تلفات، میزان آن برآورد و مراتب در محل صورت جلسه شد.وی با اشاره به قرار گرفتن کارخانه قند در مسیر زرینه رود اضافه کرد: نمونه برداری های لازم از این رودخانه و از پساب خروجی کارخانه قند با سابقه ای که قبلا در این موارد وجود داشته انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: با مشخص شدن نتایج آزمایشها و به محض دریافت نتایج نمونه برداری و مشخص شدن عامل یا عاملان آلودگی رودخانه و تلفات آبزیان برخورد جدی و قانونی با عوامل دخیل انجام خواهد شد.

وی از مردم استان خواست تا با توجه به کمبود بارندگی و کاهش دبی آب رودخانه و کاهش خود پالایی آن، در حفاظت از رودخانه و این نعمت الهی نهایت تلاش خود را به کار گرفته و از ورود یا تخلیه هر گونه فاضلاب و یا زباله و نخاله که آلودگی را شدت می بخشد جلوگیری کنند.

براساس گزارش سازمان محیط زیست، عباس نژاد اظهار کرد: کارخانه قند میاندوآب در حاشیه رودخانه زرینه و در داخل منطقه مسکونی واقع بوده و علیرغم کنترل نحوه فعالیت آن به صورت پایش ماهانه، مشکلات زیست محیطی آن کاملا رفع نشده است.وی اضافه کرد: یکی از راهکارهای رفع آلودگی زرینه رود را تغییر محل و انتقال کارخانه یاد شده به یک منطقه دیگر از شهر است.مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: لاشه های ماهی های تلف شده نیز با کمک و همکاری جوامع محلی و تشکلهای زیست محیطی از سطح رودخانه جمع اوری شدند.

رودخانه زرینه‌رود (جغاتو) نام رودی است در شمال غربی ایران که در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد. این رودخانه با طول 230 کیلومتر طولانی‌ترین رود استان است که طول شهرستان شاهین دژ و میاندوآب را می‌پیماید و سرانجام به دریاچه ارومیه می‌ریزد.سرچشمهٔ این رود از کوه‌های “چهل‌چشمه” در شهرستان سقز استان کردستان است و در شهرستان تکاب رودخانه‌های خورخوره و ساروق و در شهرستان شاهین دژ رودهای هولاسو و هاچه سو و محمودآباد و آجرلو چای و در شهرستان میاندوآب رود لیلان چای به آن می پیوندند بر روی این رودخانه سد بوکان قرار دارد که میزان آب خروجی را تنظیم می‌کند. 80 کیلومتر از این رودخانه در داخل شهر میاندوآب جاری است.