در حرکتی جهانی میلیون‌ها لامپ خاموش خواهد شد

امشب حرکت جهانی “ساعت زمین” اجرا می‌شود. لامپ‌های بعضی بناهای مهم ایران از جمله برج آزادی، برج میلاد و سی‌وسه‌پل اصفهان نیز خاموش خواهد شد. صدها میلیون شهروند جهان در این طرح داوطلبانه زیست‌محیطی شرکت خواهند کرد.هشتم فروردین(۲۸ مارس) حرکت جهانی “ساعت زمین” در سراسر دنیا اجرا می‌شود.

“ساعت زمین” یک حرکت جهانی است که به همت “صندوق جهانی طبیعت” ساماندهی می‌شود.این طرح شهروندان جهان را تشویق می‌کند تا در یک روز و ساعتی مشخص، لامپ‌ها و وسایل برقی و الکترونیک را به مدت یک ساعت خاموش کنند تا با این حرکت نمادین از بهینه‌سازی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست حمایت کنند.

امسال نهمین سالی است که این طرح جهانی اجرایی می‌شود. اولین‌بار این طرح در سال ۲۰۰7 از استرالیا شروع شد. در اولین سال بیش از ۲ میلیون نفر در این برنامه شرکت کردند و هر سال شمار شرکت‌کنندگان افزایشی چشم‌گیر داشت.در سال ۲۰۱۴ صدها میلیون نفر از ۱۶۴ کشور جهان در این طرح داوطلبانه‌ی مردمی شرکت کردند. پیش‌بینی می‌شود که امسال شمار شرکت‌کنندگان افزایش بیشتری خواهد داشت.

تا کنون چراغ‌های بناهای مشهور جهانی، از جمله برج ایفل در پاریس، دروازه‌ی “براندنبورگ برلین و پل گلدن‌گیت در آمریکا نیز در این طرح شرکت و چراغ‌های خود را برای یک ساعت خاموش کردند.امشب راس ساعت هشت و نیم شب به وقت محلی هر کشور، میلیون‌ها لامپ در سراسر زمین همزمان خاموش خواهد شد.

بناهای مشهور ایران نیز در خاموشی فرو خواهند رفت

امسال نیز با مشارکت مردم ایران، بسیاری از بناهای مهم ایران به طرح “ساعت زمین” پیوسته و از ساعت هشت و نیم تا نه و نیم شب به وقت محلی ایران، در تاریکی فروخواهند رفت.بنای مشهور برج میلاد که مهم‌ترین نماد شهری تهران محسوب می‌شود و برج آزادی، واقع در میدان آزادی تهران از مهم‌ترین بناهایی‌اند که امسال در طرح مشارکت دارند. سی‌وسه‌پل اصفهان، بنای کاخ تبریز و پل سفید اهواز از دیگر بناهای مشهوری‌اند که امسال در این طرح مشارکت دارند.امیر دودابی‌نژاد، معاون سازمان “بهره‌وری انرژی ایران” با تایید این خبر به خبرگزاری مهر گفت که ۱۴ کلان‌شهر تهران و شهرداری‌های این شهرها امسال در این طرح مشارکت دارند.

دودابی‌نژاد تاکید کرد که سازمان بهره‌وری انرژی ایران ضمن دعوت از همه‌ی شهروندان برای پیوستن به این طرح، از این فرصت استفاده خواهد کرد تا در راستای افزایش حساسیت شهروندان ایران به محیط زیست بکوشد.این مقام مسئول گفت: «اگر ۳۰ میلیون مشترک برق، هرکدام تنها معادل یک لامپ ۱۰۰ وات از مصرف برق خود در این یک ساعت تعیین‌شده بکاهند، سه هزار مگاوات انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.»

سهم ما در رد پای کربن چقدر است؟

مشارکت در این طرح می‌تواند تنها محدود به خاموش کردن چراغ اضافه نباشد. هر ایمیل یا پیغام تلفنی که رد و بدل می‌شود هم سهمی در تولید رد پای کربن دارد. ردپای کربن مقیاسی است که نشانگر تاثیر فعالیت‌های مختلف افراد بر تولید گاز دی‌اکسید کربن است.

یک ایمیل کوتاه و چندکلمه‌ای نزدیک به ۴ گرم گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌کند. ارسال ایمیلی که فایلی حجیم به آن پیوست شده، نزدیک به ۵۰ گرم دی‌اکسید کربن بر جا می‌گذارد.هر کیسه پلاستیکی کوچک خرید دست‌کم ۱۰ گرم رد پای کربن برجا می‌گذارد و یک ساعت تماشای تلویزیون نزدیک به ۲۲۰ گرم رد پای کربن به دنبال دارد.

در “ساعت زمین” می‌توان با خاموش کردن تلویزیون، لپ‌تاپ و تلفن‌های هوشمند در کنار لامپ‌ها مشارکت فعالانه‌تری در این حرکت داشت.