غازهای خاکستری به تالاب کانی برازان مهاباد آمدند

کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این دسته از پرندگان مهاجر که بیش از 300 قطعه هستند در طول چند روز اخیر در این تالاب اسکان یافته اند.وی اضافه کرد: با کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق شمالی و آغاز فصل سرما و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان، این پرندگان مهاجر وارد این تالاب بین المللی شده اند. حسینی گفت: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه پرداخته و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه می دهند.

وی اضافه کرد: بارندگی های پاییزه و شرایط مطلوب و امنیت موجود در این تالاب باعث شده که شمار انواع پرندگان در این تالاب نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری پیدا کند. حسینی گفت: این تالاب به دلیل وضعیت و امنیت مناسب آن، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمالغرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب های شهرستان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های با ارزش جانوری مراتب را به اداره محیط زیست و محیط بانان این اداره اطلاع دهند.غازخاکستری با 83 سانتیمتر طول بزرگترین غاز در منطقه بوده و منقارش ضخیم و به رنگ صورتی و سر و گردنش خاکستری و پاهایش صورتی رنگ است.

بدن این پرنده دارای رو تنه و زیر تنه اش خاکستری با رگه های کوچک سیاه بوده و به صورت دسته جمعی از منطقه ای به منطقه دیگر کوچ می کنند.این پرنده، در مناطق تالابی، باتلاق ها، دشتهای سیلابی، سواحل دریاچه ها و رودخانه ها به سر برده و در کنار اراضی باتلاقی و روی زمین آشیانه می سازد.تالاب کانی برازان، با وسعتی افزون بر 900 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن تالابهای کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر از جمله سیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، پلیکان، تنجه، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده ای، سرحنایی و بلوطی است.از بین تالابها این شهرستان، کانی برازان و قوپی باباعلی جزو تالابهای بین المللی به شمار می روند.شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.