بعد از فوتبال و یوزپلنگ ایرانی، نوبت به والیبال و بحران آب رسید!

 

پیشگامی والیبال ایران در حوزه محیط زیست!

    به نظر می‌رسد ایران یکی از قربانیان اصلی موج فزاینده‌ی تغییر اقلیم و جهان‌گرمایی است؛ بحرانی که در قامت موج کم‌سابقه‌ای از خشکسالی درازمدت و کمبود شدید منابع آب خود را نمایان ساخته است. چنین وضعیتی، ایجاب می‌کند تا تمامی نهادها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی کشور بکوشند تا با استفاده از بیشینه‌ی توان و ابزارهای دراختیار خود، جامعه‌ی ایرانی و جهانی را متوجه ابعاد این بحران و شیوه‌های کاهش خطرات آن سازنند. در چنین شرایطی، جلسه‌ی مشترکی که دیروز بین برخی از مدیران ارشد وزارت ورزش و جوانان و سازمان حفاظت محیط زیست در محل آن وزارتخانه برگزار شد، می‌تواند حایز اهمیت و امیدبخش باشد …

نشست دیروز در وزارت ورزش

    نوزدهمین روز از مهرماه ۱۳۹۳ در محل وزارت ورزش و جوانان، گفتگوی سازنده و درعین حال متفاوتی با دکتر عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزارت ورزش و جوانان داشتم. موضوع گفتگو، بررسی سازوکارهای ورود وزارت ورزش و جوانان به حوزه‌ی ارتقای دانش محیط زیستی ایرانیان، به ویژه ورزشکاران و ورزش‌دوستان بود. در این ملاقات که چند مدیر و فعال حوزه جوانان، محیط زیست و گردشگری کشور از جمله افشین مولایی، مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش وزارت ورزش و جوانان، آرش نورآقایی، دبیر جامعه‌ی راهنمایان گردشگری کشور و هومن باقری، مدیر کمیته روابط  بین‌الملل فدراسیون والیبال هم حضور داشتند، تصمیم گرفته شد تا وزارت ورزش و جوانان و به ویژه فدراسیون والیبال بیشترین همراهی و همکاری را برای استفاده از ظرفیت میادین ورزشی و تیم‌های قدرتمند کشور در راستای توان‌افزایی تماشاگران ورزش دوست و نیز قهرمانان ملی کشور به عمل آورد. به همین دلیل و در گام نخست مقرر شد تا کارگروهی در فدراسیون والیبال شکل بگیرد تا این فدراسیون بتواند به موضوع بحران آب، خطر تغییر اقلیم و جهان‌گرمایی به شیوه‌ای جذاب و زنهاردهنده بپردازد. گفتنی آن که این ایده نیز چون، پیشنهاد حضور یوزپلنگ ایرانی، توسط آرش نورآقایی مطرح شد که با استقبال عبدالحمید احمدی و نگارنده مواجه شد. همچنین، دکتر احمدی از دیگر پیشنهادم هم با روی باز استقبال کرد و مقرر شد تا در کمترین زمان ممکن، کارگاه‌هایی آموزشی برای قهرمانان ملی و مدیران ارشد ورزش کشور توسط دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شده تا مخاطبین از نزدیک در جریان وضعیت حاد و شکننده‌ی طبیعت ایران قرار گرفته و بتوانند در هیبت سفیران محیط زیست کشور به ارتقای حساسیت‌های محیط زیستی شهروندان کمک کنند. افزون بر آن، پرداختن به محیط زیست در مجامع جهانی ورزشی از سوی تیم‌های ایرانی، آشکارا می‌تواند بر وزن و اعتبار جمهوری اسلامی ایران، به عنوان کشوری دغدغه‌مند در حوزه محیط زیست بیافزاید.

    گفتنی آنکه پیشنهاد کردم تا پیگیری‌ مصوبات کارگروه، توسط نمایندگانی از سمن‌های محیط زیستی و گردشگری ورزشی انجام شود تا سرعت کار با لکنت‌های مرسوم و فرساینده‌ی اداری مواجه نگردد که مورد موافقت قرار گرفت.