تصویر فضایی از خشک شدن یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان

آرال یکی از چهار دریاچه بزرگ دنیا محسوب می شود که در سال های اخیر وضعیت مناسبی نداشته و تصاویر فضایی ناسا از خشک شدن کامل آن در آینده ای نه چندان دور خبر می دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، دریاچه آرال، دریاچه آب شوری است که در آسیای میانه و بین ازبکستان و قزاقستان قرار گرفته است.
آرال، یکی از چهار دریاچه بزرگ دنیا است که 68 هزار کیلومتر مربع وسعت داشت اما از دهه 1960 میلادی که دولت روسیه (شوروی سابق) انحراف مسیر دو رودخانه را آغاز کرد، این دریاچه به مرور زمان به خشک شدن نزدیک شد.به طوری که در سال 2000 میلادی، مساحت آن به 25 درصد مساحت اصلی کاهش یافته و درصد شوری آب آن نیز 5 برابر شد. اما اکنون تصاویر فضایی ناسا حقایق دیگری را رونمایی می کند.
 
 
آیا تصویری که مشاهده می شود متعلق به چهارمین دریاچه بزرگ دنیا است؟ باور این موضوع کمی سخت است که در این مکان و در گذشته دریاچه پهناوری وجود داشته است. در تصویر گرفته شده توسط کاوشگرهای ناسا، تغییرات در مدت 14 سال یعنی از سال 2000 تا 2014 میلادی به خوبی دیده می شود.

فیلیپ میکین، یکی از کارشناسان این حوزه می گوید: “این اولین باری است که دریاچه ای در این مدت کوتاه خشک می شود. وی در ادامه افزود: دلایل بسیاری را می توان برای این موضوع ذکر کرد از جمله منحرف شدن مسیر رودخانه توسط انسان ها، خشکسالی و … اما خشک شدن این دریاچه تاثیرات به سزایی را در منطقه خواهد داشت که از آن جمله می توان به مواردی مانند تغییر آب و هوا، آسیب به مزارع و محصولات کشاورزی، نابودی شغل هایی مانند ماهیگیری، کشاورزی و … اشاره کرد.

در سال های اخیر، تلاش های بسیاری از سوی دولتمردان قزاقستانی برای احیای این دریاچه صورت گرفته اما تلاش ها موفقیت آمیز نبوده است.