پیامدهای زیستی حادثه فوکوشیما

با وجودی که نشت مواد رادیواکتیو از نیروگاه هسته‌ای «فوکوشیما دائیچی» در ژاپن به دنبال فاجعه سونامی سال 2011 میلادی اندک بود اما ظاهرا تاثیرات شدیدی روی میمون‌های منطقه برجای گذاشته است.مطالعات جدید نشان می‌دهد میمون‌های ساکن منطقه فوکوشیمای ژاپن از ناهنجاری‌های خونی رنج می‌برند که بر اثر نشت مواد رادیواکتیو نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما بروز کرده است. بنابراین مطالعه که جزئیات آن در مجله «ساینس» منتشر شده،‌ تعداد گلبول‌های سفید و قرمز خون در جمعیت محلی میمون‌های «مکک» (Macaca fuscata) در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما پایین است که این ناهنجاری منجر به ضعف سیستم ایمنی این میمون‌ها خواهد شد.

به گزارش نیچر ورلد نیوز،‌ زیست‌شناسان با مطالعه روی 61 میمون که در 70 کیلومتری نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دائیچی زندگی می‌کنند متوجه وجود این ناهنجاری خونی در آنها شدند. در سال 2011 میلادی بر اثر وقوع سونامی و چندین زمین‌لرزه شدید در سواحل شرقی ژاپن، سیستم‌های خنک‌کننده نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دچار اختلال و منجر به آتش سوزی و ذوب رآکتور مرکزی این نیروگاه شد اما خوشبختانه نشت آلودگی‌ها با موفقیت بالایی مهار و منتهی به آلودگی رادیواکتیو جزئی شد. این حادثه در مقایسه با سایر فجایع ذوب رآکتورها در تاریخ با حداقل عوارض جانبی مهار شد.

با گذشت دو سال از این سانحه،‌ این میمون‌ها که طول عمر آنها به 20 سال می‌رسد در معرض تشعشعات ضعیف اما طولانی مدت رادیواکتیو بوده‌اند. زیست‌شناسان با مطالعه روی این میمون‌ها متوجه شدند تعداد هموگلوبین این میمون‌ها در مقایسه با میمون‌هایی که در فواصل دور از نیروگاه فوکوشیما زندگی می‌کنند بسیار پایین‌تر است. در فاجعه چرنوبیل نیز ناهنجاری کاهش تعداد هموگلوبین در افراد ساکن مناطق آلوده به تشعشعات رادیواکتیو مشاهده شده بود.«شین ایچی هایاما» مولف اصی این مطالعه می‌گوید: یافته‌های ما به درک بهتر از عواقب قرارگیری طولانی مدت در معرض تشعشعات به شدت خفیف رادیواکیتو کمک می‌کند./منبع