سدسازی در ترکیه، و ضرورت دیپلماسی فعال آب

چند سال است که گروه دیده‌بان کوهستان، با چند سازمان غیردولتی محیط زیستی ترکیه، عراق و سوریه ارتباط دارد که محور اصلی گفتگوهای ما در نشست‌های مشترک (سلیمانیه، دیار بکر، تهران، بابل) و در تماس‌های رایانامه‌ای، موضوع سدسازی بوده است. آخرین این نشست‌ها (هفتمین نشست مشترک) در روز 5 فروردین در سلیمانیه برگزار شد که از ایران، من و دو تن از دوستان سنندجی در آن نشست شرکت داشتیم؛ نام این شبکه‌ی همکاری را اکوپوتامیا گذاشته‌ایم که برگرفته از واژه‌ها‌ی اکو (eco: بوم) و مزوپوتامیا (Mesopotamia: میان‌رودان/ بین‌النهرین) است.

در یادداشتی که زهرا کشوری به مناسبت سفر رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به ایران، در روزنامه‌ی ایران نوشته، به گوشه‌هایی از دل‌نگرانی‌های فعالان محیط زیست در ارتباط با برنامه‌های عظیم سدسازی در جنوب شرق ترکیه اشاره کرده است:

ساخت «سد ایلی سو» که سه برابر بزرگتر از کرخه بزرگترین سد ایران است، اعتراض ها به سیاست های آبی دولت ترکیه را از مرز های این کشور فراتر برد.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست : با توجه به عضویت ایران، سوریه، عراق، کویت و عربستان در این کنوانسیون، حضور اردوغان در ایران فرصتی برای ایجاد یک تفاهم و پیمان جدید برای احیای توان اکولوژی منطقه است.
سیاست های بلندپروازانه آبی در منطقه می تواند به نوعی محرک و تقویت کننده داعش مدرن باشد و کیفیت زندگی «میان رودان» را برای چند نسل به خطر بیندازد.

نگرانی شدیدی بویژه در بین فعالان محیط زیست عراق، سوریه و ایران در مورد طرح بزرگ سد سازی در جنوب شرق ترکیه روی سرچشمه های دجله و فرات وجود دارد.

مدیر یک تشکل زیست محیطی: رئیس جمهوری می تواند در زمان حضور اردوغان بحث معاهده را با حضور کارشناسان آغاز کند و زمان انجام مذاکرات بعدی را هم در دیدار مشخص کند.

فعالان حوزه محیط زیست حضور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در ایران را بهترین فرصت برای ایجاد یک معاهده منطقه ای برای نجات محیط زیست کشورهای ایران، ترکیه، سوریه، عراق، عربستان، کویت و امارات می دانند. آنها از «حسن روحانی» رئیس جمهوری می خواهند تا وارد مذاکرات آبی با او شود.

«محمد درویش» معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست می گوید: «این پیشنهاد به این خاطر عنوان می شود که بخش بسیار بزرگی از ریزگردهایی که امروز 31 استان ایران، وسعت بسیار زیادی از کشور عراق، همچنین بخش هایی از کشورهای عربستان و کویت را درگیر کرده ناشی از سدسازی ها در ترکیه است.» آن طور که درویش به روزنامه ایران می گوید: «سیاست های پیش روی کشور ترکیه در زمینه سدسازی به نگرانی فزاینده بین فعالان حوزه محیط زیست در ترکیه، عراق، سوریه و ایران منجر شده است.» به گفته او دولت ترکیه پیش از این رسماً اعلام کرده که میزان توانایی تنظیم ذخیره های آبی خود را در طول یک دوره بیست ساله «شش» برابر افزایش خواهد داد. او با توجه به تجارب بین المللی این مساله را باعث افزایش خشکسالی و فقر شدید در منطقه خاورمیانه و تشدید تنش های سیاسی و اجتماعی می داند.
    
    سدی که بین النهرین را می بلعد

     ساخت «سد ایلی سو» که به گفته درویش سه برابر بزرگتر از بزرگترین سد ایران یعنی کرخه است، اعتراض ها به سیاست های آبی دولت ترکیه را از مرز های این کشور فراتر برد. احزاب سبز اروپا یکی از مخالفان ساخت این سد هستند و مخالفت های آنان باعث شد تا سه کشور آلمان، اتریش و سوئیس که قرار بود در ساخت «ایلی سو» با ترکیه همکاری کنند از طرح خارج شوند. ساخت این سد روی سرچشمه های دجله و فرات، به نگرانی عدیده ای میان کشورهای جنوب ترکیه از جمله سوریه، عراق و بویژه ایران منجر شده است. تحقیقات مرکز حفاظت از خاک و آبخیزداری کشور نشان می دهد که تعداد چشمه های تولید گرد و خاک در منطقه میان رودان (بین النهرین)در طول دو دهه گذشته از 7 چشمه به حدود 208 مورد افزایش یافته است. تقریباً تمامی کشتزارهای عراق به وسعت بیش از 4 و نیم میلیون هکتار خشک شده و به گفته درویش این کشتزارها تبدیل به چشمه های تولید ریزگردها و کانون های بحرانی و فرسایش بادی شده است. درویش می گوید: «با توجه به اینکه ترکیه عضو کنوانسیون مقابله با بیابان زایی (UNCCD) است، انتظار ما این است که سیاست هایی را در توسعه خودش مدنظر قرار دهد که منجر به تشدید روند بیابان زایی نشود.»
    او همچنین با توجه به عضویت ایران، سوریه، عراق، کویت و عربستان در این کنوانسیون، حضور اردوغان در ایران را فرصتی برای ایجاد یک تفاهم و پیمان جدید برای احیای توان اکولوژی منطقه می داند. درویش می گوید: «درحالی که ترکیه عضو کنوانسیون رامسر – کنوانسیونی برای حفاظت از تالاب ها – است حقابه دجله و فرات را از 750 متر مکعب به 250 متر مکعب رسانده است. این تصمیم اعتراض دولت عراق را در پیش داشت.
    به اعتقاد درویش پاسخ ترکیه به نوری المالکی نخست وزیر عراق، پاسخ خطرناکی است. دولت ترکیه گفته است در مقابل دولت عراق هم منابع نفتی را با ما اشتراک بگذارد.» درویش می گوید: «این پاسخ درست نیست. چون نفت یک کالای اقتصادی است اما آب یک کالای زیستی است. نباید یک همچنین خلط مبحثی پیش بیاید. این مساله می تواند از منظر حقوق بین المللی پیگیری شود، چون منجر به افزایش تنش های اجتماعی می شود.»
    به گفته او سیاست های بلندپروازانه آبی در منطقه می تواند به نوعی محرک و تقویت کننده داعش مدرن باشد و کیفیت زندگی «میان رودان» را برای چند نسل به خطر بیندازد. او ساخت سد ایلی سو را باعث تشدید وخامت اوضاع در عراق می داند.
    «عباس محمدی» فعال حوزه محیط زیست که با فعالان این حوزه در ترکیه، عراق و سوریه ارتباط دارد، می گوید: «نگرانی شدیدی بویژه در بین فعالان محیط زیست عراق، سوریه و ایران در مورد طرح بزرگ سد سازی در جنوب شرق ترکیه روی سرچشمه های دجله و فرات وجود دارد.» این سد، شهر 11 هزار ساله «حسن کیف» در ترکیه را با تمامی آثارش به زیر آب خواهد برد که این مساله به اعتراض فعالان حوزه میراث فرهنگی و محیط زیست این کشور هم منجر شده است. معترضان همچنین نگران 6 هزار نفری هستند که با این سدسازی ها جا به جا می شوند. دولت ترکیه هدف خود از سدسازی را توسعه کشاورزی و تولید برق می داند. به گفته محمدی توسعه کشاورزی در وسعت بسیار زیاد است که باز هم تنش شدید آبی در بین النهرین را شدت می بخشد و حجم ریزگردها را بالامی برد. به اعتقاد محمدی دولت ایران باید با دیپلماسی فعالی با ترکیه وارد گفت و گو شود: «آب یک موضوع بین المللی و بین نسلی است و بدون شک نسل آینده ترکیه هم از سدسازی ها صدمه خواهد دید.»
    
    دیپلماسی دوطرفه

    محمدی با این اعتقاد که گفت و گو و دیپلماسی دو سر دارد می گوید: «ترکیه در پاسخ به معترضان همواره تولید برق را پیش کشیده، بنابراین دولت ایران و عراق می توانند از ترکیه بخواهند در مقابل گاز یا نفتی که به «نرخ ترجیحی» به آنها می دهند، موافقت کند تا حجم آبی که بتواند کیان دجله و فرات را حفظ کند به داخل دو رودخانه رها شود.
    محمدی همچنین تاکید می کند که البته این توافق بسیار پیچیده و نیاز به کارشناسی و جلسات متعدد دارد. به گفته او سرچشمه ها پس از ورود به دجله و فرات وارد شط العرب و اروند رود شده و ایران هم از آن منتفع می شود. او اعتقاد دارد در صورت ساخت مجموع سدها در جنوب شرقی ترکیه تمام شهر آبادان، اهواز و خرمشهر بشدت آسیب می بیند. او هم مانند درویش اعتقاد دارد که امضای یک معاهده بین کشورهای دیگر یعنی ایران، عراق، سوریه و ترکیه می تواند مشکل را حل کند.
    محمدی معتقد است که با ساخت این سد 90 درصد سرچشمه فرات و دجله در ترکیه صرف و هزینه می شود که می تواند یک فاجعه غیرقابل جبران را در کشور های جنوب ترکیه رقم بزند. این فعال و مدیر انجمن دیده بان کوهستان می گوید: «رئیس جمهوری می تواند در زمان حضور اردوغان بحث معاهده را با حضور کارشناسان آغاز کند و زمان انجام مذاکرات بعدی را هم در دیدار مشخص کند.» محمدی یک نکته دیگر را هم یادآوری می کند و آن حضور انجمن ها و فعالان حوزه محیط زیست در این بحث ها و تبادل نظرهاست: «50 سال گذشته دولت بدون حضور مردم با افغانستان به گفت و گو نشست و حقابه ای برای هامون تعیین شد که اثری روی حیات آن نداشت (هرچند دولت افغانستان همان حقابه اندک را هم امروز رعایت نمی کند.) بنابراین این مساله باید با حضور فعالان حوزه محیط زیست، انجمن ها وکارشناسان بررسی شود.»
    «میترا البرزی منش» مدیر انجمن پایشگران حامی محیط زیست هم می گوید: «تعاملات محیط زیست بین کشور های همسایه باید مثل تعاملات سیاسی و اقتصادی مدنظر قرار بگیرد.» او اعتقاد دارد که محیط زیست سوای مرزهای سیاسی و قراردادی کشورهاست و باید تمام کشورهای ذی نفع درباره آن تصمیم بگیرند. او هم پیشنهاد امضای یک تفاهمنامه بین کشورهای منطقه برای نجات محیط زیست منطقه را می دهد.
    او بی توجهی به محیط زیست منطقه را منجر به تنش های سیاسی و اجتماعی می داند و می گوید: «همچنان که در یک منطقه کوچک روستای بالادست حق ندارد تمام سرچشمه را متعلق به خود بداند آب های منطقه ای هم باید بین استفاده کنندگان آن تقسیم شود.»