سازمان بهداشت جهانی : افزایش احتمال سکته مغزی در اثر تنفس هوای الوده

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که تنفس هوای آلوده احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد.

برخی رسانه های غرب اعلام کردند که پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ در پژوهش جداگانه ای به این نتیجه رسیده اند که ذرات معلق در هوا و گرد و غبار نیز احتمال سکته مغزی را در بین افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می کنند، افزایش می دهد.نتیجه این پژوهش در نشریه «British Medical Journal» منتشر شده است.

پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ میزان ابتلا به سکته مغزی در 28 کشور آلوده جهان به ذرات گرد و غبار را بررسی کرده اند، در این کشور ها مجموعاً در اثر آلودگی هوا 6 میلیون و 200 هزار مورد ابتلا به سکته مغزی و مرگ در اثر این بیماری ثبت شده است.

افزایش آلودگی به منواکسید کربن در هوا احتمال ابتلا به سکته مغزی را 1/5 درصد افزایش می دهد.آلودگی هوا با دی اکسید گوگرد 1/9 درصد و گرد و غبار معلق در فضا به میزان 1/1 درصد احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی هر سال دست کم هفت میلیون نفر در سراسر جهان در اثر آلودگی هوا جانشان را از دست می دهند.کار شناسان این سازمان هوای آلوده را بزرگ ترین منبع خطر برای سلامت انسان ارزیابی کرده اند.در بهمن ماه سال گذشته ریزگرد ها هوای اهواز را غیرقابل تنفس کرده بود، گزارش شده بود که میزان غلظت گرد و غبار در برخی شهرهای استان خوزستان به 66 برابر حد مجاز رسیده است. منبع