نماینده ولی فقیه در گلستان: زمینه حضور مردم در جزیره آشوراده به خوبی فراهم شود

نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به فرصت مناسب گردشگری در تعطیلات نوروز، تاکید کرد: زمینه حضور و بازدید مردم و گردشگران در آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر به خوبی و بهترین شکل ممکن فراهم شود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری ترکمن، آیت الله سیدکاظم نورمفیدی شامگاه چهارشنبه در دیدار با اعضای ستاد اجرائی و خدمات سفرهای نوروزی استان گلستان افزود: از گذشته تا به امروز زمینه های این حضور فراهم بوده و امروز نیز نباید مانع این حضور شد بلکه حتی شرایط مناسب تری ایجاد شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: مردم گلستان خواهان توسعه همه جانبه و پایدار استان هستند و می خواهند بخشی از این توسعه در قالب طرح گردشگری جزیره آشوراده صورت گیرد از این جهت نوروز بهترین فرصت برای معرفی جزیره آشوراده به سایر مردم کشور است.
چندی پیش فرماندار شهرستان بندرترکمن طی گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که مسافرین نوروزی می توانند در تعطیلات نوروز در جزیره آشوراده اسکان یابند که این خبر با موضع گیری و مخالفت مسئولان محیط زیست استان مازندران همراه شد.
بخشی از آشوراده در حوزه سرزمینی مازندران است از دیگر سو در حوزه محیط زیست، جزیره تحت قالب مدیریت یکپارچه زیر نظر مازندران اداره می شود اما در تابستان گذشته به سبب آتش سوزی گسترده در آشوراده که صدمات زیادی به آن وارد شد، برخی کارشناسان این طرح (مدیریت یکپارچه) را ناکارآمد اعلام و به چالش کشیدند.
نماینده ولی فقیه در گلستان ادامه داد: هیچکس حق ندارد مانع حضور گردشگران در آشوراده شود زیرا این منطقه در گذشته محل عبور و مرور بوده و در آنجا اردوهای دانش آموزی زیادی برگزار شده و از سوی دیگر کارخانه ماهیان خاویاری نیز وجود دارد.
آیت الله نورمفیدی گفت: رفت و آمد به آشوراده همچون گذشته هیچ مشکلی ندارد و نباید به برخی حرف ها اعتنا کرد و بهتر است مسئولان گلستان بهترین شرایط را برای حضور مسافران و گردشگران در این جزیره فراهم کنند.
نماینده ولی فقیه در گلستان یادآور شد: حتی به مسافرینی که فقط از این استان عبور می کنند باید خدمات ارزشمندی داده شود تا با خاطره خوب خارج شوند، باید شرایطی فراهم شود تا مسافران عبوری نیز احساس کنند که مسئولان و مردم استان برای آنان همچون مسافرینی که در این استان ماندگاری دارند، ارزش و احترام قائل هستند.
آیت الله نورمفیدی خطاب به مسوولان حاضر در جلسه گفت: هر کاری از دستتان بر می آید (برای مسافران) انجام دهید تا آنان احساس کنند که شما و مردم استان بر روی حضورشان حساب و برنامه ریزی کرده اید و در برابر آنان مسئولیت دارید.
به گفته نماینده ولی فقیه در گلستان این مساله مهمتر از سایر مسائل در جذب توریست و گردشگر است و البته این خود در جذب و ماندگاری مسافر کمک می کند.
آیت الله نورمفیدی با بیان این که زیبایی و زیبادوستی حسی است که خداوند در وجود انسان قرار داده و انسان بالفطره زیبایی را دوست دارد، اظهار کرد: شرایط ورودی شهر گرگان به خصوص از سمت غرب که بسیاری از مسافرین از آن سمت وارد می شود باید زیبا شود و بیانگر یک شهر زیبا و ماندگار باشد تا مسافر علاقمند به حضور و ماندگاری در گرگان گردد.
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: اصناف مختلف مثلا نانوایان اگر در غیر نوروز دقت کمتری در پخت و تولید نان دارند در تعطیلات پیش رو بیشتر دقت کنند تا مسافرین ناراحتی نداشته باشند و البته همه اصناف که غالبا صادق هستند نباید از موقعیت و حضور مسافر سوء استفاده کنند و اجناس بی کیفیت و نامرغوب را با قیمت بالا عرضه کنند.
آیت الله نورمفیدی با تاکید بر رسیدگی به موقع و صحیح به شکایات مردم و مسافرین توسط دستگاه های مربوطه، گفت: از سوی دیگر مسوولان ستاد تسهیلات نوروزی باید نظارت بر کارکمیته های زیر مجموعه خود داشته باشند و به بهترین عملکرد پاداش و تشویق و با کمیته ضعیف برخورد قانونی کنند زیرا اگر این وجود نداشته باشد هیچ کاری به درستی انجام نمی شود.
امام جمعه گرگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ایام فاطمیه و همزمانی آن با نوروز گفت: شئونات اسلامی و عزاداری جایگاه و حرمت خود را دارد اما نباید عید مردم به عزا تبدیل شود، مثلا در دید و بازدیدها و به جا آوردن صله رحم با خوردن یک شیرینی که از دیدگاه من اشکالی ندارد، حرمتی شکسته نمی شود، بالاخره شیرینی هم یک نوع نان است.
آیت الله نورمفیدی تاکید کرد: مردم باید عید داشته باشند در عین حال که باید احترام حضرت زهرا (س) را این ایام نگه داشت که در این صورت ارزش آن بیشتری می شود.
نماینده ولی فقیه در گلستان با یادآوری سخنان نبی مکرم اسلام (ص) در خصوص میهمان و میهمانداری گفت: این سخنان نشان می دهد که شارع مقدس اسلام به روابط صمیمانه و دوستانه با میهمان اهمیت می دهد و فرهنگ فارسی و ایرانی نیز در خصوص میهمان برگرفته از آیین اسلام است.
استان شمالی گلستان در شرق دریای خزر با اقلیم متنوع اعم از ساحل، جنگل، دشت، بیابان و کوهستان جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده است.
از این جمله جزیره آشوراده در مرکز شبه جزیره میانکاله تنها جزیره ایرانی دریای خزر محسوب می شود و به دلیل برخورداری از جاذبه های منحصر بفرد یکی از قطب های مهم گردشگری کشور است.
آشوراده با آب و هوای معتدل در حاشیه ساحل و غرب بندرترکمن از شمال به دریای خزر، از شرق به تنگه ای باریک موسوم به چپق اوغلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله بوده و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می شود.
جزیره آشوراده در برخی منابع تاریخی به عنوان مجمع الجزایر آشوراده که متشکل از سه جزیره بوده نیز آمده است و گفته می شود با بالا آمدن سطح آب دریای خزر هر دو جزیره کوچک انتهای آن در آب فرو رفته و هم اینک تنها یک جزیره باقی مانده است.
این جزیره تا سال ها قبل با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از هزار نفر سکنه داشت که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه وری و ماهیگیری مشغول بودند، اما با وقوع سیل در سال 1372 خالی از سکنه شد.
آشوراده در سال 1354 جزو نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد، در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه بدلیل بحث پناهگاه حیات وحش است که در تمام سال میزبان انواع پرندگان می باشد ضمن اینکه 40 درصد خاویار ایران نیز در نزدیکی این جزیره به دست می آید.
پوشش گیاهی این جزیره بوته های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در آن زندگی می کنند.
این جزیره در حوزه جغرافیایی بندرترکمن به فاصله کمتر از 40 کیلومتری گرگان چشم اندازهای زیبایی همچون صید ماهیان خاویاری، اسکله، بازارچه ساحلی، پرندگان و اسب های وحشی دارد که بر خلاف سایر اسب ها در آب زندگی و حتی زاد و ولد می کنند.
طرح گردشگری آشوراده نیز که در توسعه اقتصادی و اجتماعی استان گلستان تاثیرگذار است در قالب تفاهمنامه ای بین دو سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا و اجرای آن در سفر آذر ماه 93 رییس جمهوری به استان گلستان اعلام شد.
براساس این تفاهمنامه قرار است 10 درصد این جزیره به منطقه گردشگری و توریستی تبدیل شود.
در سال های گذشته گردشگران و مسافران روزانه با قایق از ساحل بندرترکمن به آشوراده منتقل و گردش یکروزه داشته و برمی گشتند، اما امسال فرماندار بندرترکمن از اجرای طرح اسکان مسافران نوروزی برای نخستین بار در آشوراده خبر داد و گفت: مکان های اقامتی گردشگران در این جزیره با ظرفیت 180 تخت آماده سازی شده است.
مرجان نازقلچی پیش تر طی گفت و گو با خبرگزاری ها اظهار داشت: مساحت چهار هکتاری اردوگاه ملی دانش آموزی بندرترکمن در جزیره آشوراده و سالن بزرگ آن محیطی زیبا و آرام بوده و برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است.
به گفته وی، در قالب این طرح مسافران نوروزی با تعرفه اسکان در مدارس در جزیره زیبای آشوراده اقامت خواهند کرد.

پرتال خبری فرمانداری بندر ترکمن