جنگل ابر را تخریب نکنید!

زمین آنلاین

 در پی درخواست 151 نماینده‌ی مجلس از رییس جمهور مبنی بر اجرای جاده‌ی جنگل ابر، تشکل های زیست محیطی کشور با امضای طوماری خطاب به دکتر حسن روحانی خواستار ارتقای جنگل ابر به عنوان منطقه‌ی حفاظت شده شدند.

 

جمعیت دیده‌بان طبیعت شاهرود، موسسه‌ی شاهوار زیست، رفتگران طبیعت استان سمنان، گروه کوه‌نوردی پدیده شاهرود، انجمن صلح آب شاهرود، رفتگران طبیعت استان گلستان، دیده‌بان میانکاله بهشهر، موسسه‌ی دیده بان کوهستان تهران، انجمن کوه‌نوردان ایران، موسسه‌ی سبزاندیشان اراک، رفتگران طبیعت استان مازندران، انجمن دوستداران دماوند کوه، گروه مهرگان طبیعت نکا، گروه فرهنگی ورزشی گرگان، موسسه‌ی کوهستان سبز تهران، کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست تهران، و صدها شخصیت حقیقی دیگر از جمله امضا کنندگان هستند.

متن این نامه به شرح زیر است: 

جناب آقای دکتر حسن روحانی 
ریاست محترم جمهور و رییس شورای عالی حفاظت محیط زیست

با سلام

احتراما به استحضار عالی می رساند نزدیک به یک دهه جهاد مدنی و تلاش گروه‌های زیست محیطی و مردم‌نهاد استان‌های سمنان و گلستان در رابطه با ممانعت از تاراج بقایای جنگل هیرکانی ابر به بهانه‌ی احداث جاده‌ی غیر ضروری و فاقد هرگونه توجیه اقتصادی و زیست محیطی جنگل ابر، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و حاکم شدن عقلانیت بر تصمیم گیری‌های کلان به ثمر نشست و سرانجام دستور توقف اجرایی شدن این پروژه کاملا مخرب محیط زیست و نابود کننده‌ی جنگل های هیرکانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر گردید. اما با توجه به اهمیت اکولوژیک این منطقه‌ی خاص، انتظار می رود نسبت به ارتقای ضریب حفاظتی این مجموعه‌ی بی نظیر اقدامی فوری صورت گیرد.

در این راستا اخذ موافقت دو وزارتخانه‌ی صنعت و معدن و تجارت؛ و جهاد کشاورزی ( سازمان جنگل‌ها، منابع طبیعی و آبخیزداری) ضروری است. اما ظاهرا این دو وزارتخانه تمایلی به همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست در این مورد خاص نداشته و از سوی دیگر نیز زمزمه‌هایی مبنی بر آغاز مجدد مطالعات احداث این جاده به گوش می رسد.

لذا از حضرتعالی به عنوان رییس شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور استدعای عاجل داریم با نگاهی ویژه به این موضوع، ضمن صدور دستور توقف کامل این پروژه، نسبت به ارتقای ضریب حفاظتی جنگل ابر و اعلام این منطقه دست کم به عنوان «منطقه ی حفاظت شده‌ی جنگل ابر» دستور مقتضی را صادر فرمایید. 

با تشکر

 ستاد مردمی حفاظت از جنگل ابر