خزه دریایی تبدیل به سوخت می‌شود

محققان موفق شدند با استفاده از نوعی خزه دریایی که به وفور در طبیعت وجود دارد سوخت زیستی تولید کننداستفاده از سوختهای زیستی در سالهای اخیر با استقبال قابل توجهی در کشورهای مختلف همراه بوده است. مهمترین ویژگی این سوختها استفاده از منابع طبیعی در فرآیند تولید و از آن مهمتر کمک به حفظ محیط زیست است اما نگرانی هایی نیز در این خصوص وجود دارد.

برای پرورش گیاهانی همچون ذرت که استفاده زیادی از آن در تولید سوخت زیستی می شود، آب زیادی در بخش کشاورزی صرف می شود و به همین دلیل دانشمندان تلاش می کنند از تکنیک های جدید و مقرون به صرفه تری جهت تولید این نوع سوخت استفاده کنند. این نگرش دانشمندان را به سمت گیاهان دریایی سوق داده است.

نوعی خزه دریایی موسوم به “کلپ” وجود دارد که به شدت مورد توجه دانشمندان این حوزه قرار گرفته است. فراوانی در سراسر زمین و رشد بسیار سریع، دو فاکتوری هستند که آنها را در استفاده از این منبع طبیعی ترغیب می کند. البته سوخت زیستی که از این طریق تولید می شود چندان مرغوب نیست. اکنون برای رفع این مشکل از فرآیند “حرارت آبی” به عنوان ابتکار عملی بی سابقه استفاده می شود.

محققان دانشگاه علوم و فناوری نروژ موفق شده اند با حرارت دادن بسیار سریع این نوع خزه دریایی، سوخت زیستی مؤثرتری از آن تولید کنند.در این فرآیند که در مخازن کوچک مخصوصی انجام می شود، خزه تا دمای 350 درجه حرارت داده شده و این وضعیت تا 15 دقیقه ادامه می یابد. طی این فرآیند 79 درصد ساختار خزه به سوخت زیستی تبدیل می شود. +