ساخت دستگاه جدید ضدعفونی کننده پسماندهای عفونی در کشور

‌محققان یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به طراحی و ساخت سیستم ضدعفونی کننده زباله‌های عفونی و بیولوژیک از طریق تولید اکسیژن فعال و محیط پلاسما شدند.دکتر مهراد فوج لعلی، استاد گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه آذربایجان غربی، در تشریح این سیستم ضدعفونی کننده اظهار کرد: این سیستم قادر است با امواج مایکروویو با توان 6.7 کیلووات طی مدت 30 دقیقه حداقل هزار لیتر زباله عفونی را ضد عفونی کند.

وی افزود: در این روش ابتدا زباله‌ها را خرد کرده سپس با بخار آب آن را مرطوب می‌کنیم و آنها را در معرض یون منفی اکسیژن یا همان اکسیژن فعال قرار می‌دهیم.فوج لعلی با بیان اینکه در روش‌ پیشین از سیستم اتوکلاو برای ضدعفونی این زباله‌ها استفاده می‌شده است، تصریح کرد: از آنجا که در سیستم اتوکلاو عملیات ضد عفونی با شدت بخار صورت گرفته و بخار آب توان نفوذ به درون اجسامی مانند کیسه خون و لوله آزمایش را ندارد، نمی‌توان از این روش که درصد ضد غفونی کنندگی بالایی ندارد، استفاده کرد.

وی با اشاره به این که تمامی کشورهای پیشرفته جهان از این تکنولوژی برای ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی استفاده می‌کنند، خاطر نشان کرد: قدرت نفوذ بالا به درون لایه‌های اجسام، توان بالا در ضد عفونی کنندگی بالای هزار لیتر در 30 دقیقه و درصد ضدعفونی کنندگی بالا (100 درصد) از جمله ویژگی‌های استفاده از اکسیژن فعال در ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی است. مدیرعامل شرکت سازنده این دستگاه اظهار کرد: کشورهایی مانند آلمان و سوئیس برای ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خود از این سیستم استفاده می‌کنند که خوشبختانه با ساخت این دستگاه در کشور، ایران به عنوان نخستین کشور صاحب این دانش فنی در قاره آسیا مطرح شده است.

وی با بیان اینکه این طرح دارای گواهی ثبت اختراع و تاییدیه علمی از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دانشگاه ارومیه و مرکز تحقیقات مهندسی آذربایجان شرقی، آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست استاندارد ملی اروپا، سازمان غذا و داروی امریکا، گواهی ایزو 13485 و 9001 است، گفت: ساخت این دستگاه در مرحله تولید انبوه در محل پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی بوده و همچنین این طرح در جشنواره علم تا عمل سال 90 از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران به عنوان طرح ملی انتخاب شده است.

فوج لعلی اظهار کرد: این دستگاه قابلیت صادر کردن به کشورهای مختلف دنیا بویژه کشورهای گرمسیر و حوزه خلیج فارس را داراست. مجری طرح با بیان این که جهت ساخت این دستگاه بیش از 300 میلیون تومان هزینه صرف می‌شود، گفت: نمونه خارجی سویسی این دستگاه در سال 88 به قیمت یک میلیارد و 850 میلیون تومان توسط وزارت بهداشت با دلار یک هزار تومانی خریداری شده است، این در حالی است که با تولید انبوه آن علاوه بر صرفه جویی ارزی، با صادرات آن به کشورهای خارجی شاهد ارزآوری برای کشور خواهیم بود.

وی همچنین از اجرای طرح ضدعفونی زباله‌های عفونی و بیولوژیک در شهرداری سلماس و نقده خبر داد و افزود: با راه‌اندازی سایت بی خطرسازی با مشارکت شهرداری‌های سلماس و نقده در این دو شهرستان، زباله‌های مراکز درمانی و بیمارستانی توسط این تیم تحقیقاتی ضدعفونی می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مهرداد فوج لعلی، مهران محمدی آغجه قلعه، مهندس رضا نصرالهی نرکس آباد و رامان پیران از محققان این طرح هستند.