فهرست سبز مناطق حفاظت‌شده

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)‌ به زودی یک «فهرست سبز» از مناطق حفاظت شده منتشر خواهد کرد.هدف اصلی IUCN از انتشار «فهرست سبز مناطق حفاظت شده» بهبود کیفیت مناطق حفاظت شده از راه مدیریت موثر و اداره عادلانه است. در سال جاری میلادی (2014) دو رویداد مهم برگزار می‌شوند که برای مناطق حفاظت شده ضروری هستند. نخستین رویداد همایش هیئت‌های حفاظت تنوع زیستی (CBD) است که در ماه اکتبر در کره جنوبی برگزار می‌شود. این همایش به منظور بررسی پیشرفت‌ها در اجرای چارچوب‌های CBD در اجلاس «آئیچی» برگزار می‌شود.

دومین رویداد مهم نیز کنگره جهانی پارک‌های IUCN‌ است که از 12 تا 19 نوامبر در سیدنی استرالیا برگزار می‌شود. این اجلاس، کارشناسان و فعالان در زمینه مناطق حفاظت شده را گردهم می‌آورد. موضوع اصلی این اجلاس تشدید راه‌حل‌ها برای مناطق حفاظت شده است که تمرکز اصلی آن روی نتایج مثبت و راهکارهای عملی، کشاورزی، شناسایی و تشخیص موقعیت به عنوان کلید اصلی گسترش و نوآوری در رسیدن به نتایج مثمرثمر در فعالیت‌های حفاظتی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، در هر دوی این رویدادها IUCN و شرکای آن فهرست جدیدی از مناطق حفاظت شده (GLPA)‌ ارائه خواهند داد تا سبب تشویق به اقدامات و پیشرفت‌ها شده و هر گونه اقدام علیه تعهدات حفاظت تنوع زیستی گزارش شود.

IUCN اعلام کرد: در حال حاضر چند کشور و ناحیه شامل چین، کنیا، کلمبیا، نیوساوث ولز استرالیا و فرانسه متعهد به ارائه اطلاعات استاندارد و دقیق شده‌اند که چندین کشور دیگر نظیر مکزیک، کرواسی، ژاپن و کشورهای منطقه آمازون نیز آمادگی خود را برای پیوستن به این جمع اعلام کرده‌اند.در آستانه پنجاهمین سالگرد انتشار «فهرست قرمز» IUCN از گونه‌های در معرض تهدید، IUCN آماده ارائه «فهرست سبز» مناطق حفاظت شده است که ارائه این فهرست به شکل‌گیری آینده مثبت مناطق حفاظت شده در دهه‌های پیش‌رو کمک خواهد کرد./منبع

Posted in: دسته‌بندی نشده