ابتکار جالب کازرونی‌ها در سیزدهمین روز از نوروز!

یک طرح مؤثر برای کاهش تخریب طبیعت در سیزده بدر
پیش‌تر هم نوشته بودم که ما مردمانی که می‌گویند، نیستیم! بازخوانی ابتکار جالب دوستداران محیط زیست در شهرستان کازرون، بار دیگر به شما ثابت خواهد کرد که آن روز، درست گفته بودم! نه؟

    امروز، یک روز متفاوت در بین ۳۶۵ روز سال ۱۳۹۳ برای طبیعت ایران و تمامی زیستمندان آن است؛ روزی به نام طبیعت، اما اغلب به کام آنهایی که طبیعت را نمی‌شناسند و به درستی حرمت نمی‌نهند. از این رو، بسیاری از دوستداران طبیعت، با نگرانی از چنین شرایطی که متأسفانه هر سال هم تکرار می‌شود، از قضا طی پیامک‌هایی سیزدهمین روز از نوروز را پیوسته به خود و دیگر فعالین این حوزه تسلیت می‌گویند و آن را روزی سیاه برای طبیعت ایران می‌خوانند …

متن پیامی که دوستداران محیط زیست در کازرون به مردم می دهند ...

اما خبر خوش این است که اینک، یکی از تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیستی در شهرستان کازرون واقع در باختر استان فارس و در جوار مرحوم دریاچه پریشان، تصمیم گرفته‌ با جلب کمک از صاحبان صنایع محلی و دوستدار محیط زیست، کاری کند که بر پریشان حالی طبیعت کازرون و زیستمندانش بیش از این افزوده نگردد. به همین منظور، تصمیم گرفتند تا به همشهری‌های خود کیسه‌های تجدیدپذیر زباله به صورت مجانی هدیه دهند و مهم‌تر آنکه آنها را تشویق کنند تا آن کیسه‌ها را هنگام برگشت به شهر در غروب سیزدهمین روز از فروردین ۱۳۹۳، در حالی که پر از زباله شده به کامیون‌هایی که به همین منظور تدارک دیده شده در ورودی‌های کازرون حضور دارند، تحویل داده و در عوض جایزه هم بگیرند وکام خود و طبیعت را شیرین کنند.

بنرهای امروز در کازرون ...

افزون بر آن، خبر می‌رسد که سمن‌های محیط زیستی در برخی دیگر از شهرهای ایران از جمله بروجن هم کوشیده‌اند تا در حد بضاعت خویش هموطنان را به اصول درست گردشگری مسئولانه در روز طبیعت آشنا کنند. گفته بودم که ما آنگونه مردمانی که می‌گویند، نیستیم! نگفته بودم؟
یک سیزده‌بدر رؤیایی و از همیشه خاطره‌انگیزتر، ارزانی‌تان باد …

 توصیه‌هایی برای لذت بردن بیشتر و پایدارتر از سیزده بدر:

– در طبیعت جز رد پا، چیزی از خود برجای ننهید!

– ۱۲ توصیه سازمان حفاظت محیط زیست برای روز ۱۳ فروردین

Posted in: دسته‌بندی نشده