در ساعت ۲۰:۳۰ امشب، ایرانیان رکورد هشت ساله را جا به جا خواهند کرد!

به استقبال ساعت زمین برویم …
   از ساعت ۲۰:۳۰ امشب – ۹ فروردین ۱۳۹۳ – به مدت یک ساعت قرار است تا ایرانیان به یک پویش گسترده‌ی جهانی پیوسته و با خاموش کردن چراغ‌ها و دیگر وسایل الکتریکی غیرضروری خویش، نشان دهند که برای مقابله با خطر تغییرات آب و هوایی باید در مدیریت مصرف انرژی تجدید نظر کرد؛ حرکتی که ممکن است با یک رکوردشکنی هم همراه باشد …

    ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature)‏ است که از سال ۲۰۰۷ میلادی آغاز شده و همه ساله در آخرین شنبه ماه مارس توسط دوستداران محیط زیست برگزار می‌شود. در این مراسم نمادین، میلیون‌ها نفر از ساکنان زمین با خاموش کردن وسایل برقی غیرضروری خود به مدت یک ساعت، می‌کوشند تا به رهبران جهان یادآوری کنند برای مقابله با خطرات روزافزون تغییرات آب و هوایی و جهان‌گرمایی باید در مصرف انرژی در جهان بازنگری صورت داد. این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به ۲٫۲ میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ‌های غیر ضروری خود را خاموش کردند و اینک در هشتمین سال از این حرکت سبز جهانی، برآوردها حکایت از آن دارد که بیش از سه میلیارد نفر از ساکنین متجاوز از یکصد و هشتاد کشور جهان در این آیین محیط زیستی شرکت خواهند کرد.

ابتکار جالب اصفهانی‌ها در حمایت از ساعت زمین در بستر خشک زاینده رود

    و البته شاید جالب‌ترین بخش برای مخاطب فارسی‌زبان آن باشد که از بین بیش از ده هزار شهری که در این آیین، اعلام آمادگی برای شرکت فعال کرده‌اند، این مردم اصفهان در قلب سرزمین ایران هستند که به عنوان فعال‌ترین حامی برنامه ساعت زمین در جهان از سوی سایت رسمی و بین‌المللی ساعت زمین که مقر آن در سنگاپور است، انتخاب شده‌اند. در حقیقت از یک ماه گذشته شهر اصفهان جلوتر از تمامی پایتخت‌ها و دیگر کلن‌شهرهای مشهور جهان، برنامه‌های جانبی این مراسم را آغاز کرده است. حک شدن بزرگترین آرم برنامه در جوار پل فردوسی بر روی کف رودخانه، برگزاری بزرگترین حلقه انسانی با حضور مردم اصفهان در اطراف آرم، برپایی تورهای دوچرخه سواری در سطح شهر، تبلیغات شهری و فرهنگسازی کاهش مصرف انرژی با هدف کاهش تاثیرات سوء بر اقلیم اصفهان و لزوم مدیریت مصرف سوخت در نیروگاه‌های شهر اصفهان از جمله برنامه‌های اجرا شده است. همچنین قرار است پل تاریخی خواجو هم امشب به مدت یک ساعت خاموش شود.

ابتکار جالب اصفهانی‌ها در حمایت از ساعت زمین در بستر خشک زاینده رود

    گفتنی آنکه نگارنده در آخرین روز کاری سال ۱۳۹۲، جلسه‌ای با یکی از مدیران ارشد شرکت تلفن همراه در سازمان حفاظت محیط زیست داشت که خوشبختانه، ایشان پذیرفتند تا با ارسال پیامک‌هایی به بیش از ۴۸ میلیون مشترک خود، ایرانیان را دعوت به مشارکت فعال در این پویش جهانی کنند. پویشی که امسال، همزمان با انتشار نامه‌ی هشداردهنده‌ی ۱۸ دانشمند سرشناس جهان نسبت به عواقب غیرقابل پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی شاید از اهمیت بیشتری هم برخوردار باشد.

    در همین باره:

  – ساعت زمین؛ فرصتی برای یگانگی ساکنان زمین

– ساعت ۲۰:۳۰ را فراموش نکنید!

– در ساعت زمین ایران چگونه بود؟

Posted in: دسته‌بندی نشده