جنجال لباس‌های کاروان المپیک آمریکا!!


لباس‌های ورزشکاران آمریکایی در المپیک لندن با برچسب "ساخت چین"، اخیرا اعتراض‌های گسترده‌ای را برانگیخته است. حال سیاستمداران ارشد ایالات متحده هم به تصمیم کمیته‌ی ملی المپیک این کشور به شدت انتقاد کرده‌اند.

هنگامی که ورزشکاران المپیکی آمریکا ۲۷ ژوئیه (۶ مرداد) در مراسم افتتاحیه‌ی المپیک ۲۰۱۲ لندن رژه می‌روند، نه تنها مردم این کشور به حضور نمایندگان خود افتخار می‌کنند، بلکه صنعت پارچه و لباس چین هم بر خود خواهد بالید.

با وجود این‌که رالف لاورن، طراح برجسته‌ی مد، بالاتنه‌ی آبی و شلوار سفید ورزشکاران المپیکی آمریکا در مراسم افتتاحیه را طراحی کرده، اما این لباس‌ها در کشور چین تولید شده‌اند؛ آن‌هم در شرایط کنونی که اقتصاد آمریکا نیازمند تولید داخلی است.

حال جنجال بر سر همین موضوع به‌نظر بی‌اهمیت، به فضای سیاسی ایالات متحده هم کشیده شده است. به اعتقاد استیو اسرائیل، یکی از نمایندگان دمکرات کنگره‌ی آمریکا، «این ننگ‌آور است که ورزشکاران ما در جریان برگزاری المپیک اونیفورم‌های دوخت چین را به تن کنند.»

رئیس فراکسیون دمکرات‌های مجلس سنای آمریکا نیز کمیته‌ی المپیک آمریکا را هدف انتقاد تند خود قرار داد. به گفته‌ی هری رید، این کمیته «باید خجالت بکشد ... باید همه اونیفورم‌ها را روی هم تل‌انبار کرد، سوزاند و همه چیز را از نو آغاز کرد.»

به گفته‌ی یک سخنگوی کاخ سفید، با وجود این‌که محل تولید اونیفورم کاروان ورزشی آمریکا در المپیک به دولت ارتباطی ندارد، اما باراک اوباما به "کیفیت بالای محصولات آمریکایی" معتقد است.

یکی از منتقدان ادعا می‌کند که انتقال تولید لباس و دیگر لوازم رسمی کاروان ورزشی آمریکا به چین، قراردادی میلیاردی را از چنگ تولیدکنندگان داخلی درآورده است.

یکی از اعضای کمیته‌ی ملی المپیک آمریکا اما با این استدلال که هزینه‌های تیم المپیک این کشور از بخش خصوصی تأمین می‌شود، به انتقادها واکنش نشان داده است. این عضو کمیته پشتیبانی‌های حامیان مالی و همکاری با رالف لاورن را مایه افتخار دانسته است.

خود ورزشکاران ظاهرا موضوع را چندان جدی نمی‌گیرند. به گفته‌ی تود راجرز، عضو تیم والیبال ساحلی ایالات متحده، «ما در دهکده‌ی جهانی زندگی می‌کنیم». به نظر او موضوعات مهم‌تری وجود دارد از این‌که آیا لباس ورزشی او را رالف لاورن طراحی کرده باشد یا خیر.

البته فشار منتقدان ظاهرا چندان هم بی‌اثر نبوده است. نشریه‌ی آمریکایی "لس‌آنجلس تایمز" خبر داده که لباس‌های ورزشکاران آمریکایی برای المپیک ۲۰۱۴ روسیه تولید داخلی خواهند بود. به گزارش تلویزیون "سی‌ان‌ان"، کشورهای دیگری از جمله کانادا و استرالیا هم تولید اونیفورم کاروان ورزشی خود در المپیک لندن را به چین سفارش داده‌اند.

خبر از دویچه وله فارسی

پ ن

می‌دانستید که چینی‌های مجری طرح بزرگ‌راه تهران شمال، ورود کارگران چینی را هم به کارفرمای ایرانی تحمیل کرده‌اند!!