عينكي براي صدها هزار نابينا در جهان!

                                                

عينكهاي بيونيك به زودي به كمك صدها هزار نابينا در جهان آمده و آنها را قادر به "ديدن" خواهد كرد.
به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه آكسفورد در حال ساخت يك عينك هوشمند هستند كه از دوربينهاي ريز و يك رايانه جيبي براي آگاه‌سازي كاربر از اجسام و افراد پيش رو استفاده مي‌كند.
اين عينكها به نابينايان در جهت‌يابي در مراكز تجاري و ايستگاه‌هاي شلوغ قطار و مترو كمك كرده و حتي به آنها اجازه خواهد داد تا شماره اتوبوسها و تصاوير رايانه‌اي دستگاه‌هاي خودپرداز را "بخوانند".
اين عينك‌هاي سبك و ارزان كه تا سه سال آينده به صورت گسترده در بازارهاي جهاني عرضه خواهد شد، براي تمام نابينايان مناسب خواهد بود.
افراد مسن مبتلا به بيماري دژنراسيون ماكولا احتمالا بهره بهتر از اين فناوري خواهند برد.
تلاشهاي قبلي براي ساخت چنين دستگاهي معمولا به عينكهاي تيره بزرگ با دوربين‌ها و رايانه بزرگ ختم شده‌اند.
اما پيشرفتهاي بوجود آمده در فناوري بدين معني است كه مي‌توان عينكهاي بيونيكي با شباهت بسيار به عينكهاي معمولي توليد كرد.
موضوع مهمتر اين دستگاه، قيمت حدود 1500 دلاري آن است كه اين ابزار را مقرون به صرفه مي‌كند.
محققان آكسفورد اكنون مرحله تحقيقات خود را به پايان رسانده و در حال كار بر روي پيش ساخت اين دستگاه هستند.
آنها از شيشه‌هاي شفاف با عدسي‌هاي حامل ديودهاي نوري كوچك و دوربينهاي به اندازه سر سنجاق در گوشه قابهاي اين عينك استفاده كرده‌اند.
اين دوربين‌ها به جمع‌آوري اطلاعات لازم براي چشمها پرداخته و آنها را با يك سيم به رايانه‌اي به اندازه گوشي همراه در جيب كاربر مي‌فرستد.
اين رايانه سپس به پردازش اطلاعات و ساده‌كردن آن به شكل طرحهاي نقطه‌اي مي‌پردازد. ال‌اي‌دي‌هاي موجود در عدسي‌ها با اين نقاط روشن شده و به كاربر اطلاعات اساسي را در مورد محيط اطراف مي‌دهد.
يك نور سوسو مانند مي‌تواند بدين معني باشد كه يك انسان در مسير قرار دارد و يك توده جامد نيز نشانگر وجود اجسامي مانند پله خواهد بود.
اين اطلاعات به افرادي كه بيشتر بينايي خود را از دست داده‌اند كمك خواهد كرد تا اعتماد بنفس لازم براي خريد يا استفاده از وسائط نقليه را به تنهايي به دست بياورد.
افزوده شدن يك قطعه گوشي مي‌تواند به پيچيده‌تر شدن اطلاعات ورودي كمك كند.
براي مثال دوربينها به ثبت شماره اتوبوسها و اطلاعات روي صفحه حركت قطارها براي تحليل رايانه‌اي مي‌پردازند كه به محض آماده شدن اين اطلاعات از طريق اين گوشي به گوش فرد منتقل خواهد شد.