پلاستیک بدترین زباله جهان

هر روز صبح به محض برخاستن از خواب، با خاموش کردن زنگ ساعت، انگشتمان اولین پلاستیک را احساس می کند. اگر به دقت به اطرافمان بنگریم، بیش از 90 درصد از وسایلی که زندگی هر روزمان به آن وابسته است، پلاستیکی است؛ در واقع پلاستیک به یک بیماری همه گیر جهانی مبدل شده است.آیا تابحال به این فکر کرده ایم که این همه پلاستیک به کجا می رود و با توجه به اینکه مدت زمان تجزیه یک ظرف یا شی پلاستیکی بین پانصد تا هزار سال است؛ به زودی همه ما در پلاستیک غرق خواهیم شد.شاید تفکر در مورد حقایق تلخی که به سادگی از کنارشان عبور می کنیم انگیزه ای برای حفظ بیشتر محیط زندگیمان باشد.

– به گزارش وال استریت ژورنال میزان پلاستیک تولید شده طی دهه اخیر، به اندازه تمام قرن گذشته بوده است.

– حدود 50 درصد از تولیدات پلاستیکی، یک بار مصرف هستند و فقط پس از یک بار استفاده به دور انداخته می شوند؛ جالب است بدانید که این زباله های پلاستیکی چهار بار وارد چرخه محیط زیست می شوند.

– هر آمریکایی به طور متوسط 84 کیلوگرم زباله پلاستیکی تولید می کند.

– سالانه حدود 500 میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان استفاده می شود که به معنای یک میلیون کیسه در هر دقیقه است.

– حدود هشت درصد از نفت تولید شده در سراسر جهان صرف تولید محصولات پلاستیکی می شود.

– در آمریکا سالانه 35 میلیارد بطری پلاستیکی آب به دور انداخته می شود.

– حدود 90 درصد از زباله های شناور در اقیانوس ها پلاستیکی هستند.

نکته مایوس کننده این است که تمام این آمار و ارقام در نهایت به سمت دریا ها و اقیانوس ها سرازیر می شوند. برخلاف تصور عموم، زباله های شناور در سطح دریا ها و اقیانوس ها امحا نمی شوند؛ بلکه در اعماق اقیانوس ته نشین شده و دوباره در چرخه غذایی انسان قرار می گیرند.سالانه حدود یک میلیون پرنده دریایی و صد هزار پستاندار ساکن دریا به دلیل وجود پلاستیک در آب از بین می روند.

آزمایش ها حاکی از آن است که حدود 44 درصد از گونه های پرنده دریایی و تمام انواع لاک پشت و ماهی های دریایی به نوعی آلوده به مواد پلاستیکی هستند؛ برخی این زباله ها را بلعیده اند و بقیه در سطح پوست خود نگهداری می کنند. آکادمی ملی علوم در سال 1970 اعلام کرد که سالانه حدود 45 هزار تن زباله وارد دریا و اقیانوس می شود؛ حال در نظر بگیرید که تولید پلاستیک جهان از آن سال تاکنون 5 برابر افزایش یافته است. طبق آمار شورای دفاع از منابع طبیعی آمریکا، هزینه سالانه پاکسازی زباله آبراه های کالیفرنیا حدود 428 میلیون دلار است.

محصولات پلاستیکی شامل ترکیبات شیمیایی هستند که به راحتی توسط پوست جذب می شوند. تحقیقات نشان می دهد که آزمایش 93 درصد از شهروندان آمریکایی نسبت به ماده شیمیایی BPA مثبت بوده است. از این ماده شیمیایی در تولید محصولات پلاستیکی استفاده می شود. مواد پلاستیکی باعث اختلال در ترشح هورمون ها در بدن می شوند. محققان در حوزه محیط زیست می گویند: اگر روزانه هر فرد یک کیسه پلاستیکی کمتر وارد چرخه طبیعت کند، کمک بزرگی به محیط زیست می شود.استفاده از کیسه های کاغذی و قابل بازیافت راه حل مناسبی برای جایگزینی با کیسه های پلاستیکی است. شورای دفاع از منابع طبیعی آمریکا در حال تشکیل یک ائتلاف رو به رشد برای مدیریت مواد زاید محیط زیست است و نیاز است که تمام کشورها از چنین سازمان هایی حمایت کنند.

زباله های موجود در دریا ها و اقیانوس ها علاوه بر سلب رفاه و آرامش و سلامتی انسان ها و موجودات دریایی، هزینه هنگفتی را به دولت ها تحمیل می کنند و باعث کاهش درآمد های گردشگری می شوند. اکنون صنعت تولید پلاستیک به یکی از صنایع پرسود تبدیل شده است و تولید کنندگان با عرضه کالاهای مختلف با طرح ها و رنگ های متنوع با یکدیگر رقابت می کنند و مشتریان نیز از بابت خرید محصولات رنگی و متنوع بسیار خشنود و راضی هستند./منبع

Posted in: دسته‌بندی نشده