​زخم کهنه حیوان آزاری، این بار شیرهای قشم

یکی دو روز پس از انتشار عکس تکان دهنده تکه تکه شدن یک بز کوهی ماده در کرمان توسط یک شکارچی جوان، آن هم در حضور فرزندش که به جسد مادر چسبیده و حاضر به ترک آن نبود، این بار انتشار تصویر 30 قلاده شیر آفریقایی که در یک قفس تنگ در جزیره قشم، شگفتی و تاسف عمومی را برانگیخته است.

پیش از این هم انتشار تصاویر ماهی‌های مرده سد فشافویه، روباهای آویزان شده به طناب دار در یک مزرعهٔ سیستان و بلوچستان و تصاویر خرس قهوه‌ای مفلوک زنجیر شده در باغ وحش بابلسر، رنج تمام نشدنی حیوانات در ایران را بازگو کرده بود، زخمی کهنه که گاهی با انتشار اتفاقی یک عکس، سر باز می‌کند و برای مدتی کوتاه توجه افکار عمومی را جلب کرده و باز هم فراموش می‌شود تا فاجعه بعدی.

«سپهر سلیمی»، وبلاگ‌نویس و فعال محیط زیست در گفت‌و‌گو با «ایران‌وایر» با اشاره به عدو وجود قانون حمایت از حیوانات در ایران می گوید: ” در جامعه ما مظاهر حیوان آزاری به حدی گسترده است که حتی گاهی دیده نمی‌شود و همه ما به آن‌ها عادت کرده‌ایم؛ از آزار حیوانات شهری گرفته تا بی‌توجهی به حیات وحش و شکار حیوانات که همهٔ این‌ها جنبه‌های مختلفی از حیوان آزاری به شمار می‎روند.”

وی با تاکید بر اینکه براساس نظر خود مسوولان سازمان محیط زیست، همهٔ باغ وحش‌های ایران غیراستاندارد هستند، می گوید: “در ایران حدود 700 باغ وحش و مرکز نگه‌داری حیوانات داریم؛ به بیانی دیگر، ۷۰۰ شکنجه‌گاه رسمی حیوانات وجود دارد.”

او شرایط حیوانات در ایران را از دو نگاه کلی حقوقی و رفاهی مورد توجه قرار می‌دهد: ” نگه‎داری از آن‌ها در باغ وحش بر خلاف حقوق حیوانات بوده و همه گروه‌های حامی حقوق حیوانات که در راس آن‌ها “پتا” (بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر حیوانات) قرار دارد، مخالف بی‌چون و چرای باغ وحش هستند. باغ وحش‌های ایران حتی ابتدایی‌ترین اصول رفاه حیوانات را هم مورد توجه قرار نمی‌دهند. گاهی در آن جا حیوانات را خرید و فروش می‌کنند، تاکسیدرمی کرده یا برای سیرک پرورش می‌دهند و این نادیده گرفتن حقوق طبیعی حیوانات به شکل کاملا رسمی است؛ شیک و مرتب. یک شکارچی به طور پنهانی دست به شکار حیوان می‌زند اما باغ وحش‌داران به آشکارا و در پناه قانون، حیوانات را آزار می‌دهند. این از نظر ترویج فرهنگ حیوان‌آزاری به مراتب بد‌تر است.”

به گفته این فعال محیط زیست، علیرغم وقوع حوادث متعدد در سال‌های گذشته ​در باغ وحش ها و باغ های پرندگان، ​ تعدادی از سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه محیط زیست به دلایل مختلفی تعطیل و یا کم‌توان شده‌اند. چندی پیش سازمان «دیده‌بان حقوق حیوانات» با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به ورود گونه‌های غیربومی به باغ وحش تهران اعتراض کرد و نسبت به ترویج فرهنگ سوء استفاده از حیوانات از سوی مدیران «باغ وحش ارم» هشدار داد؛ چرا که افزایش گونه‌های محبوس در این باغ وحش در شرایطی است که بر اساس گزارش این نهاد​​، در سال‌های گذشته بیش از هر باغ وحش دیگری در کشور، قتل‌گاه حیوانات و به ویژه گربه‌سانان بوده است. ​

شهرام امیری شریفی، مدیر دیده بان حقوق حیوانات هم دیروز به خبرگزاری مهر گفته است: “زمان آن فرا رسیده در کشور اسلامی ایران مراجع تقلید در حصوص حیوان آزاری در سیرک ها فتوا صادر کنند.”​

گفت و گو از: ماهرخ غلامحسین‌پور

Posted in: دسته‌بندی نشده