در اعتراض به طرح انحلال سازمان محیط زیست

سبز پرس

به نام خدا

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی ایران

 اعضای محترم کمیسیون های کشاورزی،آب و منابع طبیعی و فراکسیون های محیط زیست و سازمان های مردم نهاد،

 نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران

 کشور ایران در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته است.  آنچه به دل مشغولی امضا کنندگان این نامه مربوط است بحران های جدی و حاد محیط زیست کشور است. مشکلاتی که متاسفانه سیاهه آن بسیار طولانی و چاره جویی برای کاهش یا التیام آن ها پرهزینه و نیازمند عزم ملی و حمایت کلیه نهادها، سازمان ها و قوای سه گانه کشور می باشد. نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران به خوبی از دشواری حل معضل خشکی دریاچه ارومیه، مقابله با ریزگردها، کاهش آلودگی شدید هوای بسیاری از شهرهای کشور که سلامت مردم را با تهدیدی جدی مواجه ساخته است آگاهند. مشکل آب کشور و افت سفره های آب زیر زمینی، کاهش 60 درصدی آب دریاچه های سدها و فرونشست دشت های کشور از مشکلات اساسی کشور است که می تواند آب شرب، کشاورزی و صنعتی کشور را دچار بحران جدی نماید این مشکلات  هر ساله جدی تر شده اند و اکنون به وضعیت بحرانی رسیده اند که  نیازمند اقدامات عاجل هستند.

 در این شرایط بحرانی محیط زیست کشور،  ما متخصصان، کارشناسان، مشاوران، فعالان و تشکل های مردم نهاد محیط زیست، آب و منابع طبیعی ازنمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می نماییم که با تعیین اولویت برای مشکلات اصلی مردم شامل آب و هوا، به یافتن راه کارهای قانونی برای حل این مشکلات کمک کنند.

 در شرایطی که سازمان حفاظت محیط زیست برای حل بحران های محیط زیست، نیازمند تقویت سازمانی، دریافت پشتوانه های قانونی محکم و تخصیص بودجه های متناسب از سوی مجلس است، خبری بهت آور منتشر شد.  در این خبر آمده است که تعدادی از نمایندگان مجلس، طرح انحلال سازمان حفاظت محیط زیست و ادغام آن در معاونت جنگل‌ها و مراتع وزارت کشاورزی را مطرح کرده اند.

 

این طرح،  سازمان حفاظت محیط زیست را که رییس آن معاون ریاست جمهوری است به زیر مجموعه ای از یکی از معاونت های وزارت کشاورزی تبدیل کرده و به تضعیف کامل آن می انجامد. مشکلات محیط زیستی عدیده کشور مانند نابودی تالاب ها و رودخانه ها و سایر سرمایه های طبیعی کشور مانند، خاک، جنگل و حیات وحش می طلبد که سازمانی قدرتمند مدیریت یک پارچه اجزای محیط زیست شامل آب و منابع طبیعی را به دست گیرد. دلایل علمی و عملی بسیار و نمونه های موفق در بسیاری از کشورهای جهان و مشکلات حادمحیط زیست کشور همگی تقویت سازمان حفاظت محیط زیست و جامعیت مدیریت آن بر کلیه منابع را ضرورتی اجتناب ناپذیر نموده است که متخصصین امضا کننده این نامه آماده هستند با حضور در کمیسیون های مربوطه این دلایل را برای نمایندگان تشریح نمایند.

کمترین صدمات ارایه این گونه طرح ها که در جهت خلاف نیازها و الزامات جامعه و مردم است و امیداست با تدبیر نمایندگان دلسوز و فهیم مجلس شورای اسلامی تصویب نشود، هدر رفت انرژی، منابع مالی و زمان مجلس و قوه مجریه کشور و نیز ایجاد ابهام در چرایی مطرح شدن آن، در میان مردم است.

ما امضا کنندگان زیر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ایران، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی، فراکسیون محیط زیست و فراکسیون سازمان های مردم نهاد درخواست می کنیم که شرایط بسیار خطرناک  و بحرانی محیط زیست کشور را که سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته است و منجر به زیان های جدی و حتی غیر قابل جبران شده است بیش از این مورد بی مهری و بی توجهی قرار ندهند. نیازهای اساسی محیط زیست  کشور و مردمی که آن ها را با رای خود به مجلس فرستاده اند را در اولویت  قرار دهند. در جهت تقویت و انسجام هر چه بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست گام بردارند. حمایت های قانونی و تخصیص بودجه های لازم برای حل مشکلات محیط زیست کشور را در اولویت طرح های خود قرار دهند. توجه به منافع جناحی و شخصی را در مقابل منافع کلی کشور به کنار گذاشته و  نیاز کنونی وضعیت بحرانی محیط زیست کشور که هوایی سالم برای تنفس و آب کافی برای شرب و کشاورزی است را با   تقویت و استحکام و قدرت بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست تامین نمایند.

هم اکنون بسیاری از تشکل های محیط زیستی، مشغول تبادل نظر با نمایندگان محترم مجلس در شهرستان های خود هستند، تا بتوانند راهکار مناسب برای کوچک سازی دولت در ضمن تقویت سازمان حفاظت محیط زیست و حل مشکلات محیط زیستی جدی کشور را  پیشنهاد بدهند.

مسلما نمایندگان مخالف و یا موافق  این طرح در حافظه مردم و تاریخ کشور ثبت خواهند شد.

 تشکل های مردم نهاد محیط زیستی امضا کننده:

انجمن پایشگران حامی محیط زیست(پاما)- انجمن دوستداران دماوندکوه – جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان- انجمن یوز پلنگ ایرانی- دیده بان کوهستان- انجمن کوهنوردان ایران- موسسه حیات وحش میراث پارسیان – جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست – دیده بان حقوق حیوانات- انجمن توسعه پایدار قائم شهر- مهرگان طبیعت نکا – دیار سبز آمل- جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست تنکابن- انجمن کمک به حیوانات- جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان- رفتگران طبیعت گلستان – رفتگران طبیعت مازندران  -انجمن یاوران زمین بابل-  بنیاد توسعه پایدار کلاردشت – نگاه سبز رامسر – مهر مادر رامسر – پیشگامان محیط زیست بندر کیاشهر  – شهر ایده آل رشت – رفتگران طبیعت خراسان شمالی – انجمن دیده بان میانکاله -جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست قائم شهر -انجمن دیده بان محیط زیست رودسر – رفتگران طبیعت زنجان – کمیته محیط زیست انجمن گردشگری ورزشی چالوس – گروه سبز ماسال – گروه سپاه جنگل ماسال- انجمن حامیان زمین- انجمن دامون-  جمعیت دوستداران دالاهو- هیات کوهنوردی کارگران استان البرز- انجمن دنیای سالم- جنبش سبز استان قزوین- انجمن آسمان آبی- انجمن شهر تاش-  کیمیای سبز- جهان سبز- ارمغان روحبخش سبز- جامعه همیاران-  جمعیت دوستداران طبیعت نجف آباد- جمعیت پیام سبز- جمعیت دوستداران محیط زیست( طبیعت یاران)- جمعیت کویر سبز کاشان- انجمن سرزمین زیباییها (سمیرم)- انجمن دوستداران منابع طبیعی شهرستان خوانسار- انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی ورزنه- انجمن حافظان محیط زیست بادرود- انجمن دوستداران محیط زیست نطنز و ابوزیدآباد- انجمن حفاظت از میرات فرهنگی و طبیعی و آثار تاریخی ایران- طبیعت یاران زنده رود- انجمن زیست محیطی البرز- موسسه یاوران سرزمین آریا- انجمن طبیعت پژوهان زیما- آوای طبیعت زاگرس- انجمن خزنده شناسان پارس- موسسه مطالعات خزندگان و دوزیستان- انجمن طرح سرزمین- موسسه کاوشگران طبیعت دنیا- موسسه حیات وحش پارت

Posted in: دسته‌بندی نشده