برگزاری نشست اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب و سیاست‌های سازگاری در مناطق کوهستانی

نشست مقامات عالی‌رتبه در خصوص اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب و سیاست‌های سازگاری در مناطق کوهستانی از طرف برنامه بین‌المللی آب‌شناسی یونسکو برگزار می شود.

این نشست وزرا، تصمیم‌گیران سیاسی و کارشناسان را گرد هم می آورد تا تجربیات، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را در زمینه کنارآمدن با اثرات تغییر اقلیم بر منابع آبی در مناطق کوهستانی به اشتراک بگذارند و یک مجموعه راهبرد و سیاست‌های سازگاری در این زمینه تدوین کنند.
24% سطح زمین، مناطق کوهستانی می باشد که این مناطق 2/1 میلیارد نفر جمعیت را در خود جای داده است. کوه‌ها در زمره اکوسیستم‌های حساس به تغییر اقلیم‌اند و نسبت به دیگر زیستگاه‌های خشکی، سریع‌تر تحت تاثیر قرار می گیرند. تغییر اقلیم تهدید مهمی بر خدمات اکوسیستمی کوه‌ها و جمعیت وابسته به آنها می گذارد و بر منابع آبی نیز اثرات قابل ملاحظه‌ای دارد.
بسیاری از کوه‌های یخی بر اثر افزایش درجه حرارت آب می شود و این از نشانه‌های مهم تغییر اقلیم می باشد. به همین دلیل نیاز فوری به تدوین هرچه سریع‌تر راهبردها و سیاست‌های سازگاری پایدار به منظور ارتقاء پایش و مدل‌سازی اثرات تغییر اقلیم بر مناطق کوهستانی وجود دارد.
علاوه بر نشست مذکور، برنامه بین‌المللی آب‌شناسی یونسکو نمایشگاهی را با عنوان اثرات تغییر اقلیم در مناطق کوهستانی مهم دنیا در خلال سی‌وهفتمین کنفرانس عمومی یونسکو بر پا می کند. این نمایشگاه 13 نوامبر 2013 رسما افتتاح خواهد شد. برگزاری نمایشگاه ذکرشده به مناسبت بزرگداشت سال بین-المللی همکاری در زمینه آب (سال 2013) می باشد.

نشست اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب و سیاست‌های سازگاری در مناطق کوهستانی

Posted in: دسته‌بندی نشده