روستای زیبای جهان نما در ارتفاعات کردکو گلستان

تیر 1390 جهان نما
منطقه حفاظت شده «جهان نما» در استان گلستان با چشم اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.این منطقه با وسعتی بیش از ۳۰هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ۶۰۰تا سه هزار و ۸۶متری از سطح دریا واقع شده است.وجود دهکده های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه های این منطقه است.
در دانشنامه گلستان درباره این منطقه آورده شده است که: در این منطقه که خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهکده های ییلاقی قدیمی وجود دارد که از جمله دو روستای کفشگیری و سعدآباد است.کفشگیری محله و سعدآبادمحله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می رود.همچنین وجود برج ۳۵متری رادکان معروف به «میل رادکان» درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دوچندان کرده است.
این منطقه که در جنوب شهرستان کردکوی واقع است، گفته می شود مدفن یکی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است.آثار باستانی زیادی نیز در روستاهای حاجی آباد، چهارباغ، شاهکوه، چمن ساور، زیارت و دیگر محدوده های منطقه حفاظت شده جهان نما وجود دارد.از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان نما کوهستانی بوده و ارتفاع منطقه آن از ۶۰۰متر در مرز شمالی اطراف شصت کلا تا سه هزار و ۸۶متر در کوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستای زیارت می باشد.
کوههای معروف این منطقه دوکالی درغرب، شاه پسند، کالت و چلستان در مرکز، زبله، تلمبار و لنده کوه در شرق بوده و دره های مهم آن شامل مغزی در غرب، جلینگ بلینگ در جنوب، سفیددره در مرکز و ترکت در شمال است. با وجود کوهستانی بودن این منطقه چشمه های زیادی در آن وجود دارد که از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.
همچنین رودخانه هایی دراین منطقه جاری است که از جمله می توان به چهارباغ در جنوب اشاره کرد که در ادامه مسیر به نام رادکان وارد استان مازندران می شود، رودخانه فصلی سفیددره نیز در مرکز این منطقه قرار دارد.در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنین آبشار زیارت وجود دارد که در حدود پنج کیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه است.جهان نما در طبقه بندی جغرافیایی گیاهی ایران جز بخش فرعی هیرکان قرار گرفته که این بخش جنگل های شمال کشور را در برگرفته است. پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته زار است.
مهمترین گونه های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروکوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بید، هفت کول، نمدار، سیاه تلو وگونه های علفی وبوته ای گل گاوزبان، سریش، فستوک، یونجه، گل قاصد، مریم گلی،شکرتیغال، اسپرس بوته ای، چوبک و درمنه است. منطقه ترکت و پیرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترین زیستگاه حیات وحش ازجمله مارال، شوکا، خرس و گرگ است.این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه های کمیاب و درمعرض خطر است که برخی گونه های مهم آن خرس قهوه ای، روباه، شوکا، خوک وحشی، گربه جنگلی، سیاه گوش و پلنگ است.
پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیباییها بوده که از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، کبک، تیهو، بلدرچین، قرقاول، کرکس، هما، کبوترجنگلی، شاهین، فاخته و توکا می باشد. از سوی دیگر براساس آمارهای ارایه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود ۴۴۰میلی متر اعلام شده است. براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنکی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یکی از عوامل تلطیف هوا است.