مشاهده گونه نایاب سمندر ایرانی در ارتفاعات دو هزار تنکابن

کوشان مهران عزیز همانند همیشه این دایی جان ناپلئون وبلاگستان سبز محیط زیستی را با نوشته هایش نوازش داده و مطلبی را برایم ارسال داشته که بازهم دلم نمی آید شما را از آن محروم سازم. بخوانید و کامیاب باشید:

تنکابن شبکه نیوز:این گونه از سمندر منحصر به ایران بوده و پیش از این در گرگان ، ویسر و اطراف طالش دیده شده بود.خاطر نشان میسازد این گونه به لحاظ کمیاب بودن در لیست قرمز IUCN قرار گرفته است.دکتر حمیدرضا جمالزاده استاد جانورشناسی و حیات وحش دانشگاه آزاد تنکابن درگفتگویی اختصاصی با خبرنگارشبکه نیوز در تنکابن با اعلام این مطلب که نسل سمندر کوهستانی با خطر انقراض روبرو می باشد گفت: در ارتفاعات دو هزار شهرستان تنکابن گونه ای دوزیست متعلق به سمندرها به نام سمندر کوهستانی ایرانی مشاهده کرده است. و این امر بر اهمیت زیستگاهی این منطقه افزوده است. نکته جالب در خصوص مشاهده سمندرها در این منطقه آن است که ارتفاع مشاهده شده در منطقه تنکابن در ارتفاع بیش از 1500 متر بوده است در حالیکه در بقیه مناطق ذکر شده درکشور در ارتفاعی پایین تر دیده شده اند. وی همچنین افزود: سمندر کوهستانی متعلق به راسته سمندرها و از دوزیستان می باشد. این گونه در لیست قرمز IUCN قرار گرفته است. این گونه منحصر به ایران بوده و در گرگان ، ویسر و اطراف طالش گزارش شده بود. توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه تنکابن در طول دو سال به مطالعه این جاندار پرداخته و اطلاعات مهمی در خصوص زندگی این جانور در طی فصول فعالیت آن بدست آوردیم.


دکتر جمالزاده به خصوصیات زیستی این جانور اشاره داشته و تصریح کرد: سمندرکوهستانی با نام علمی 
paradactylodonpersicus متعلق به خانواده سمندرهای آسیایی است که اولین بار در سال 1970 با مشاهده لاروی از آن گزارش شد. بدن این جانور دارای زمینه ای قهوه ای با لکه های متمایل به زرد و نارنجی بوده. سه جفت آبشش خارجی در لاروها کاملا مشهود است. آبهای پر از اکسیژن وسرد را برای زندگی انتخاب می کند. در نمونه های گزارش شده قبلی فقط از چشمه و غاری در گلستان دیده شده است اما در این منطقه علاوه بر چشمه از رودخانه کنار چشمه نیز لاروها جمع آوری شدند.این استاد جانور شناسی و حیات حش در خاتمه سخنان خود حاطر نشان ساخت : تعداد نمونه برداری شده حکایت از وضعیت نسبتا مطلوب ذخایر این جاندار دارد که می توان با حفاظت این منطقه و رعایت نکات لازم به کوهنوردان زیستگاه ایده آلی برای آنها در نظر گرفت.

Posted in: دسته‌بندی نشده