زنجیره انسانی به دور “کوه شاه” نتیجه داد

خبرگزاری مهر به عنوان نخستین رسانه ای که مشکل زیست محیطی کوه شاه را مطرح کرد در نخستین روزهای آغاز تخریب این کوه گزارشی برای توجه دادن مردم و مسئولان به این موضوع مهم زیست محیطی تحت عنوان "تیشه معدنکاران به ریشه محیط زیست کرمان/ طبیعت بکر بافت در کوه شاه در معرض تخریب" منتشر کرد بلافاصله رسانه ملی نیز با احساس این حساسیت در استان کرمان گزارشهای تصویری را از نحوه تخریب پخش کرد.

در همین حین گزارشهای تصویری خبرگزاری مهر بار دیگر از حجو بالای تخریب ها با عنوان " تخریب کوه شاه" منتشر شد. با این وجود تخریبها ادامه یافت اما مردم محلی نیز در همین زمان از حجم تخریبها ابراز نگرانی می کردند و ادامه روند فعالیتهای عمرانی مراتع، دو آبشار و بسیاری از چشمه ها را خشک کرد.

ساخت یک جاده بزرگ در منطقه نیز بر حجم تخریبها افزود و هزاران هکتار جنگل گردو و ادامه حیات گونه های گیاهی و جانوری در دومین قله مرتع استان کرمان و یکی از مرتفع ترین قله های ایران نیز به خطر افتاد و انفجارهای پی در پی در منطقه و تخریب بخش قابل توجهی از کوه موجب نگرانی دوست داران محیط زیست شد. پیگیریهای رسانه ای مهر که با عنوان "صدای ناله های کوه شاه را کسی نمی شنود/ زخمی در قلب پنجمین کوه مرتفع ایران"ادامه یافت و درنهایت هنرمندان کرمان نیز وارد عرصه شدند و نمایشگاهی خیابانی از میزان تخریبهای معدنکاران از یک سو و زیباییهای کوه شاه از سوی دیگر منتشر کردند. طی دو روز گذشته نیز هزاران نفر کوهنورد در گردهمایی سراسری از استانهای مختلف کشور خود را به یکی از روستاهای اطراف قله رساندند.

در این همایش بزرگ حتی بیانیه ای از سوی رئیس جدید سازمان محیط زیست کشور در خصوص حمایت از دوستداران محیط زیست خوانده شد. در نهایت هزاران نفر کوهنورد در حالیکه خواستار توقف فوری فعالیتهای معدن بودند خود را به در همایش بزرگ پیاده روی به اطراف محوطه تخریب شده رساندند و حلقه انسانی را دور کوه تشکیل دادند که خبرگزاری مهر در گزارشی خبری تحت عنوان " کوه شاه به زانو درآمد/ ادامه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی کرمانیها برای نجات طبیعت"  و گزارشی تصویری با عنوان صعود سراسری برای نجات کوه شاه"  این همایش را پوشش داد.

بارقه های امید برای نجات طبیعت کرمان

در نهایت استاندار کرمان در ساعات گذشته در خبری که روی سایت استانداری کرمان قرار گرفت اعلام کرد کارگروهی در این خصوص تشکیل شده است.

اسماعیل نجار در این خبر آورده است که گروه ویژه کارشناسی مجوزها و تخریب های صورت گرفته در کوه شاه بافت را بررسی می کنند. وی گفت: گروه ویژه متشکل از کارشناسان خبره و بی طرف در زمینه منابع طبیعی،محیط زیست و آب منطقه ای از تهران و کرمان مراحل صدور مجوز،میزان تخریب های صورت گرفته و دغدغه های مردم و فعالان محیط زیست و کوهنوردان در کوه شاه بافت را بررسی می کنند.

 وی افزود: استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های استان در راستای توسعه و کاهش وابستگی به نفت از اولویت های برنامه های استان بوده و حمایت خواهیم کرد. استاندار کرمان گفت:مسئله اشتغال استان باید با بهره گیری از این ظرفیت ها حل شود و خوشبختانه استان کرمان استانی غنی و پرنعمت است.
 نجار افزود: در عین حال حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب منابع و کاهش خسارات همواره مورد تاکید جدی مدیریت استان است.ادامه مطلب ....

Posted in: دسته‌بندی نشده