پلدختری ها در خانه حبس شدند!

 

مهر: پدیده ریزگردها که از ظهر یکشنبه فضای شهرستان پلدختر را تیره و تار کرده و مانع رسیدن پرتوهای آفتاب به سطح زمین و مشاهده کوههای اطراف شده است تبدیل به معضلی همیشگی برای این شهرستان گرمسیر شده است.

گرد و غبار که برای چهلمین روز طی سال جاری آسمان شهرستان پلدختر را فرا گرفته است موجب بروز مشکلاتی برای شهروندان پلدختری شده و رفت و آمد و تردد آنها را در سطح معابر عمومی و خیابانها به شدت کاهش داده است.

شماری از مردم نیز برای در امان ماندن از گرد و خاک موجود در هوا از ماسک استفاده کرده و شماری دیگر نیز از جمله افراد سالخورده و کودکان سعی کرده اند این روزها را از منزل خارج نشوند.

وضعیت پلدختر در حالت هشدار

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ورود ریزگردها به این شهرستان وضعیت هوا را به حالت هشدار رسانده و در صورت پایداری وضعیت هوا، غلظت آلاینده ها افزایش پیدا می کند.

علی یاری ضمن ارائه توصیه های لازم به شهروندان در این شرایط آلودگی هوا، اظهار داشت: به افراد سالمند، بیماران قلبی و ریوی، کودکان و خانمهای باردار توصیه می شود تا زمان بهبود وضعیت هوا حتی الامکان از منزل به جز موارد ضرورت خارج نشوند.

وی گفت: همچنین شهروندان و ورزشکاران از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و فعالیتی که هوازی است، تا اطلاع ثانوی در هوای آلوده پلدختر خودداری نمایند.

پلدختریها در خانه حبس شده اند

بنابر این گزارش، گرد و غبار پلدختر در حدی است که کسی جرات بیرون رفتن به حیاط خانه هم ندارد چه برسد به بیرون از خانه و این امر موجب شده بیشتر مردم پلدختر در خانه هایشان حبس شوند.

گرد و غبار باعث شده طبیعت بکر پلدختر از جمله درختان بلوط این شهرستان به شدت آسیب ببیند و همه این موارد موجب بدتر شدن شرایط آب و هوایی و افزایش شدت گرد و غبار می شود.

هراس پلدختریها از گرد و غبار و گرمای تابستان

یک شهروند پلدختری در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: بطور معمول جولان ریزگردها در سالهای اخیر و در ماههای گرم و خشک سال در استان لرستان و حتی غرب و مناطق جنوبی کشور به یکی از اساسی ترین مشکلات مردم این مناطق تبدیل شده است و غبار نفس گیر امروز هم این واهمه را در دلها ایجاد کرده است که مبادا شش ماه پیش رو هم به همین روال باشد.

سعید قنبری افزود: اگر مثل معروف “سالی که نکوست از بهارش پیداست” را به آغاز گرد و غبار در ماه بهار امسال ربط دهیم، باید گفت که مردم لرستان و غرب ایران در ماههای پیش رو از این روزهای خاک آلود بسیار خواهند داشت و همچنان باید سریال “خاکباران” را تجربه کنند.

وی اضافه کرد: نگرانی که بیش از چهار سال است که با گرم شدن هوا در منطقه غرب و جنوب کشور به ویژه در استانهای لرستان، کرمانشاه، ایلام، کردستان و خوزستان شاهد آن هستیم به گونه ای است که ساکنان این شهرها با هر بار بروز این پدیده به هر طریق از مسئولان می خواهند تا در جهت رفع آن اقدام کنند.

یک شهروند: گرد و غبار موجب شیوع آلرژی در پلدختر شده است

وی ادامه داد: مردم این استانها در این مدت روزهای بسیاری سلامتشان را با آمدن ریزگردهای عربی در خطر دیدند، به طوری که در سال 88 بیش از 90 روز از سال را مردم لرستان به جای اکسیژن، خاک استنشاق کردند.

یکی از شهروندان پلدختری معتقد است که گرد و غبار که همه هوای شهر را آلوده می کند علاوه باعث بروز بیماری در بین کودکان و کهنسالان می شود و نوعی آلرژی را در جامعه ایجاد نموده است.

وی افزود: به دلیل ابتلا به دل درد و حالت تهوع به دکتر مراجعه کردم که آلودگی گرد و غبار به باکتری و میکروب را علت بیماری هایم عنوان کرد.

شیوع بیماری تهوع و دل درد در میان پلدختریها

وی گفت: از روز پنج شنبه گذشته تاکنون که ورود توده گرد و غبار به شهرستان شروع شده میزان افرادی که مبتلا به بیماری دل درد، تهوع، بیماریهای تنفسی و گوارشی شده اند، در بین بستگان ما و آشنایان بسیار شایع شده است.

وی یادآور شد: پدر و مادر و خواهر و برادرانم به این بیماری مبتلا شده و از شنبه تا امروز همگی به دلیل دل درد شدید و حالت تهوع به بیمارستان امام خمینی (ره) شهر پلدختر مراجعه کرده اند.

وی افزود: خودم از دیروز عصر مبتلا به این بیماری شده ام و دیشب مجبور شدم به اورژانس بیمارستان پلدختر مراجعه کنم.

وی اظهار داشت: دکتر کشیک علت بیماریم را ویروسی و گرد و غبار اعلام کرده که این امر موجب نگرانی بیشترم شد زیرا دارای یک کودک چند ماهه هستم.

مسئولان برای حل مشکل تاکنون فقط وعده داده اند!

یک کارمند، گفت: ورود ریزگردهای عربی به داخل کشور علاوه بر آلودگی هوا باعث بروز اختلال در شبکه های مخابراتی، رفت و آمد، کاهش دید رانندگان، کاهش تولید عسل و محصولات کشاورزی، تعطیلی مکرر مدارس و ادارات، تحمیل هزینه های سنگین به سازمانها و … شده است.

وی افزود: بارها مسئولان قول رسیدگی و حل ریشه ای این مشکل را دادند اما از آنجا که تنها بخش کمی از این مشکل را می توان در داخل کشور رفع کرد و برای چاره اندیشی اساسی در خصوص این مسئله نیاز به همکاری و اقدامات عملی از سوی مسئولان کشورهای همسایه است، هنوز کار اجرایی در این مدت انجام نشده و هر روز بر شدت ورود گردو غبار به داخل کشور افزوده می شود.

یک زن خانه دار پلدختری گفت: زمانی که موج ریزگردهای عربی به استانهای غربی و جنوبی می رسد، سالمندان و کودکان در خانه ها حبس شده و سایر افراد خانواده نیز در میان ماندن در منزل و رفتن به مدرسه و محل کار سرگردان می شوند.

“ل- شهسواری” ادامه داد: در این مواقع است که پدر و مادرها علاوه بر استرس و ناراحتی که از شدت آلودگی هوا و تاثیر آن در روند زندگی فعلی و آینده شان دارند، درد عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع را نیز تحمل می کنند.

گرد و غبار مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن عبور کرد

وی اضافه کرد: زمانی که تعداد روزهای آلوده در لرستان و آلودگی چند برابر حد استاندارد در مناطق غرب و شمال غرب و جنوب کشور استمرار دارد باید گفت این مسئله ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

وی ادامه داد: در روزهای هجوم ریزگردها به کشور بسیاری از مردم به دلیل تنگی نفس به بیمارستانها مراجعه می کنند تا تحت درمان قرار گیرند و بسیاری از بیماریهای مرتبط با آلودگی هوا نیز افزایش می یابد و این تنها قسمتی از ضرر و زیانی است که به شهروندان می رسد و قابل رویت است زیرا تبعات روحی و روانی این امر را در حال حاضر نمی توان اندازه گیری کرد.

یکی از فرهنگیان پلدختر به خبرنگار مهر گفت: پدیده گرد و غبار که منشاء اصلی آن کشورهای عربی به ویژه عراق و عربستان عنوان می شود چند سالی است که روال عادی زندگی در بخش های از کشور به ویژه استانهای لرستان، کرمانشاه، خوزستان، ایلام و کردستان مختل کرده و حتی در بعضی از شرایط بحرانی بخش های از استان های شمال غربی و مرکز کشور را در بر می گیرد و هر بار نیز با شدت گرفتن آن همه مسئولان به دنبال چاره این معضل بوده و بعد از فروکش کردن آن همه چیز به بایگانی فرستاده می شود.

وی افزود: موج جدید این پدیده که علاوه بر استان های جنوب و غرب کشور، راهش به استانهای زنجان، همدان، البرز، مرکزی و حتی آذربایجان شرقی و غربی هم باز شد نکته های بسیاری در دل خود دارد.

وی اضافه کرد:هر چند که ادارات محیط زیست استان های درگیر این آلودگی هوا طی چند سال اخیر، باب انتشار اطلاعیه های مختلف را آغاز کرده و هر بار از مردم می خواهند که مسائل ایمنی و بهداشتی را رعایت کند اما بر اساس گزارش های محیط زیست و هواشناسی در استان های مختلف و البته با یک درجه آلودگی تصمیم های متفاوتی اتخاذ می شود.

بیماریهای تنفسی و گوارشی در پلدختر شایع شده است

یکی دیگر از شهروندان پلدختری گفت: متاسفانه در چند وقت اخیر که گرد و غبار هر چند وقت یکبار وارد هوای استان شده و آن را آلوده می کند بیماریهای تنفسی و گوارشی در این شهرستان پلدختر بسیار شایع شده است.

وی افزود: مسئولان باید نسبت به این معضل زیست محیطی که موجب بیماریهای مختلف در استان شده هرچه سریعتر اقدامی انجام دهند.

وی اظهار داشت: از وقتی که این گرد و غبار باعث ایجاد آلودگی هوا در شهرستان شده بسیاری از شهروندان خانه نشین شده و از مراجعه به طبیعت خودداری می کنند که این امر موجب افسردگی و ناراحتی های مختلف شهروندان شده است.

وی ادامه داد: شهرستان پلدختر زمانی به دلیل طبیعت زیبا و هوای پاکش در همه جا زبانزد بود اما مردم شهرستان اکنون از این موهبت محروم اند.

به هر حال مردم استان لرستان به ویژه شهرستان محروم پلدختر این روزها بارها از خود پرسیده اند که آیا اگر دامنه گرد و غبار به پایتخت کشور هم می رسید و شعاع دید تهرانی ها به کمتر 50 متر می رسید باز هم چاره ای برای رفع آن اندیشده نمی شد.