گزارشی از آرامستان های ناآرام در داخل شهرکرج!

ایجاد ترافیک، استشمام بوی بد، آلودگی صوتی و دیگر مشکلاتی که شهروندان و ساکنان در همسایگی آرامستان های وسط شهر و قبرستان های مجاور امامزاده های شهر کرج  با آن مواجه اند به معضلی برای زندگی شهروندان کرجی تبدیل و این مکان ها را به آرامستان های ناآرام داخل شهر بدل کرده است.


به گزارش خبرنگار مهر، آرامش، امنیت و بهداشت مولفه های اصلی برای ادامه زندگی در محیط های شهری است که مسئولان و مدیریت شهری را بر آن داشته است تا حداقل شرایط زندگی را برای شهروندان فراهم کنند. این درحالیست که برخی از آرامستان های کرج دقیقاً وسط شهر واقع شده اند و آسایش و بهداشت شهروندان کرجی را به خطر انداخته اند.


با وجود ممنوع بودن دفن اموات در آرامستان و امامزاده های وسط شهر ولی همچنان شاهد دفن پنهانی اموات در آرامستان های وسط شهر و برخی از امامزاده ها هستیم که برخی از این دفن ها با مجوز و برخی دیگر نیز به صورت پنهانی صورت می گیرد. در دیگر کشورها و شهرها آرامستان هایی وسط شهر وجود دارد ولی همانند آرامستان های مرکز شهر کرج نابسامان نیستند و برای آسایش و بهداشت شهروندانش خطری ایجاد نمی کنند.


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر، تاکید کرد: سیستم جمع آوری فاضلاب آرامستان ها باید مکانیزه شود. فخر سادات امامی اظهار داشت: سیستم دفع فاضلاب به روش سنتی صورت می گیرد ولی در کشورهای دیگر این گونه نیست و به صورت بهداشتی است به همین دلیل وجود آرامستان در داخل شهر هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند. امامی با تاکید بر اینکه سیستم جمع آوری فاضلاب باید به صورت مکانیزه و بهداشتی باشد، اضافه کرد: در خصوص قبرستان ها برخی از قوانین نیازمند بازنگری است.


معاون دادستانی شهرستان کرج نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: دفن اموات در قبرستان های مجاور امامزاده طاهر(ع) و امامزاده محمد(ع) و برخی از امامزاده های استان البرز اتفاق می افتد.علی رضوانی منش افزود: بهشت سکینه خارج از شهر است ولی روزی نیز باید در مورد آن تصمیم گیری شود به دلیل اینکه چند سال بعد نیز این قبرستان در داخل شهر قرار می گیرد. رضوانی منش گفت: برخی افراد هم خودشان قبر ندارند ولی به دلیل اینکه بستگان شان در آن محل خاک شده اند باز در همان مکان، متوفی خود را دفن می کنند.


کارشناس مسئول آب و خاک اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز نیز درهمین خصوص گفت: دفن اموات در مرکز شهر از 20 سال پیش ممنوع شده است ولی هنوز هم دفن می شود و علت آن نیز معلوم نیست. مجید صحبتی افزود:افراد متفرقه زیادی برای احداث آرامستان به محیط زیست مراجعه کرده اند که مورد موافقت واقع نشد. کارشناس مسئول آب و خاک اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: در جعفرآباد 400 هکتار زمین برای احداث آرامستان مصوب شده است و پیش بینی های لازم انجام شده است.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بدون مجوز شهرداری اجازه دفن به هیچ فردی در قبرستان های مجاور امامزاده نمی دهیم. حجت الاسلام ابوالفضل بنی احمدی افزود: اداره کل اوقاف و امور خیریه با شهرداری همکاری نزدیکی دارد و تمام دفن های ما با مجوز مسئول بهشت سکینه و شهرداری کرج انجام می شود. مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز ادامه داد: از لحاظ بهداشتی تمام استانداردها در دفن اموات در امامزاده ها صورت می گیرد. وی با بیان اینکه دفن اموات وظیفه شهرداری است، اضافه کرد: برخی از آرامستان ها قدیمی و به صورت بومی است و مردم محلی شبانه یا قاچاقی بستگان خود را دفن می کنند.حجت الاسلام بنی احمدی با اشاره به اینکه هزینه فروش قبر توسط هیئت امنا امامزاده مشخص می شود، اضافه کرد: امامزاده های کرج دارای بودجه دولتی نیستند و اداره این امامزاده ها از نذورات و فروش قبر تامین می شود.


منبع : خبرگزاری مهر

Posted in: دسته‌بندی نشده