کشف حکاکی چندصدساله در معبد

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان موسسه ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک اعلام کردند یک نقش‌برجسته قابل‌توجه ۶۰۰ ساله متعلق به «آزتک‌ها» در یک معبد باستانی کشف شده است.

این نقش‌برجسته که یک عقاب طلایی را به تصویر می‌کشد ۱۰۶ در ۷۰ سانتی‌متر است و بزرگ‌ترین نقش‌برجسته‌ای است که تاکنون در این معبد باستانی کشف شده است.

این عقاب بر کف معبد «مایور»، معبد مشهور هرمی‌شکلی که در قلب پایتخت «آزتک‌ها» ساخته شده بود قرار دارد. این معبد تاریخی در حال حاضر در شهر امروزی «مکزیکوسیتی» واقع شده است.

معبد مایور

این حکاکی که توسط هنرمندان قرن پانزدهم میلادی خلق شده است در فوریه سال ۲۰۲۰ و  در جریان نهمین فصل از پروژه کاوش معبد «مایور» کشف شده بود.

باستان‌شناسان معتقدند کشف این اثر زیبا نشان‌ می‌دهد رازهای بزرگی درباره این معبد باستانی وجود دارد که هنوز آشکار نشده‌ است.

معبد «مایور» که با نام معبد عظیم هم شناخته می‌شود یک بنای عظیم هرمی‌شکل بوده که در مرکز شهر «تنوچتیتلان» پایتخت «آزتک‌ها» واقع شده بود و قلب مذهبی و فرهنگی «آزتک‌ها» به شمار می‌رفت.

عقاب طلایی نماد مهمی در فرهنگ «آزتک‌ها» محسوب می‌شد. به گفته یک کارشناس، عقاب در عقاید آزتک‌ها یک موجود مقدس تلقی می‌شد؛ موجودی که در زمان به وجود آمدن خورشید حضور داشته است.