نه خانی آمده و نه خانی رفته!

به گزارش ایسنا، «صنایع دستی» جوان‌ترین جشنواره فجر است؛ جشنواره‌ای که اساسا با هدف معرفی و حمایت از هنرمندان فعال در این عرصه راه‌اندازی شد، اما هر ساله از موضوعاتی همچون فقدان اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع رنج می‌برد.

شاید بتوان گفت این جشنواره‌ بیش از آنکه نگاهی حرفه ای به عرضه صنایع دستی تولیدشده در طول یک سال داشته باشد، از سوی برگزارکنندگانش یک دورهمی خانوادگی تلقی می شود که کمتر فرد بیرونی تاریخ آغاز و پایانش را می‌داند و برگزیدگانش را می‌شناسد.

پنجمین جشنواره صنایع دستی فجر نیز در راستای همین نگاه و آن هم در شرایطی که اهالی این حرفه به سبب شیوع جهانی ویروس کرونا سال سختی را پشت سر گذاشته بودند، از حدود دو هفته پیش در موزه ملی ایران آغاز به کار کرد.

بر اساس خبرهای منتشر شده در سایت روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قرار بود که مراسم اختتامیه این جشنواره در تاریخ ۱۰ اسفندماه برگزار شود که این مراسم نیز بدون اطلاع رسانی مشخصی به عصر روز دوم اسفند ماه موکول شده است. روابط عمومی معاونت صنایع دستی علت این تغییر را برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی در تاریخ ۵ تا ۸ اسفند ماه عنوان کرده است. 

روابط عمومی این معاونت همچنین درباره پرهیز از اطلاع رسانی فراگیر درباره زمان برگزاری جشنواره پنجم صنایع دستی فجر، اینگونه توضیح داد که به دلیل شرایط کرونایی به ما اعلام شد که برگزاری جشنواره را فقط به صداوسیما اعلام و تنها از این رسانه دعوت کنیم. 

و این درحالی است که جشنواره صنایع دستی فجر در سال های گذشته نیز چندان از مزیت اطلاع رسانی صحیح برخوردار نبوده است. ضمن اینکه جهان مدتی است که روش همزیستی صحیح با کرونا را آموخته و بسیاری از برنامه ها و رویدادهای فرهنگی در همین کشور خودمان هم با رعایت پروتکل های بهداشتی یا به صورت آنلاین برگزار می شوند.