فرصت شغلی با مرمت موزائیک‌های تاریخی

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت‌دیلی، در منطقه‌ای تاریخی واقع در شمال اردن که ویرانه‌های یک کلیسای بیزانسی قرار دارد کارکنان با کمک قلموها و انبرک‌ها بخش به بخش کفپوش موزائیکی کلیسای سنت جان بپتیست را که در سال ۶۱۹ میلادی ساخته شده است مرمت می‌کنند.

این بخش یکی از سه کفپوش موزائیکی تحت مرمت شهر کوچک رحاب است.

مشهورترین موزائیک واقع در اردن، نقشه‌ای متشکل از دو میلیون سنگ است که در کف یک کلیسای قرن ششمی واقع در «مادبا» ساخته شده است.

«فرانکو شورلی» که یک کارشناس ایتالیایی و ناظر پروژه مرمت موزائیک‌ها است می‌گوید: «فکر نمی‌کنم در هیچ کشور دیگری تا این حد کفپوش‌های موزائیکی بیزانسی وجود داشته باشد.»

شهر رحاب که در ۷۰ کیلومتری پایتخت این کشور واقع شده است و کمتر از نیمی از این مسافت با مرز سوریه فاصله دارد، در طول سال‌ها خانه حدود ۳۲ کلیسا بوده که اغلب آن‌ها به دوره امپراتوری بیزانس تعلق دارند.

اما اکنون فقط ویرانه‌های پنج یا شش مورد از این کلیساها قابل مشاهده است که از جمله آن‌ها به کلیسای سنت جورج می‌توان اشاره کرد که در سال ۲۳۰ میلادی ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای در نوع خودش در جهان محسوب می‌شود.

۳۰۰ نفر که یک‌پنجم آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند در پروژه‌ای که با نظارت یونسکو و با حمایت مالی آلمان برای مرمت این مناطق برنامه‌ریزی شده است همکاری می‌کنند.

تمامی اعضای این پروژه در رحاب زندگی می‌کنند که یک‌سوم آن‌ها را مردم اهل سوریه تشکیل داده‌اند.

برای مرد ۴۵ ساله‌ای که در سال ۲۰۱۲ خانه و زندگی‌اش را در سوریه رها کرده و به این شهر آمده این پروژه نجات‌دهنده است.

«دانیا دیرانی» نماینده یونسکو در این پروژه می‌گوید: «این پروژه دو هدف اصلی دارد: حفاظت از میراث فرهنگی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوامع محلی.»

به گفته «دیرانی» به کارکنان درباره تاریخچه و کلیساهای این منطقه و نحوه مرمت کردن موزائیک‌ها آموزش داده می‌شود.