سیراف و چند بندر مهم جنوب کشور ثبت جهانی می‌شوند

علی‌اصغر مونسان پیش از ظهر امروز در سفر به شهرستان کنگان استان بوشهر با تبریک دهه فجر و میلاد حضرت زهرا (س) گفت: در سفر گذشته به این شهرستان هتل بزرگ ۵ ستاره با پنج هزار تخت گرفتاریهای مالی برای ادامه کار روبرو بود که قول داده بودیم به ادامه کار و حل مشکلات که الحمدلله با تسهیلاتی که در اختیار قرار گرفت شاهد این هستیم که این پروژه به افتتاح رسید و قول دولت مبنی بر داشتن هتل پنج ستاره برای استان بوشهر تحقق پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز اولین هتل پنج ستاره استان بوشهر افتتاح شده است، اضافه کرد: بنا بر اظهارات استاندار محترم بوشهر یک هتل ۵ستاره دیگر هم در مراحل آغاز کار است و یک هتل دیگر نیز با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: موضوع بعدی موزه بزرگ منطقه ای بوشهر است که در یک ساختمان تاریخی واقع شده و این ساختمان به شدت آسیب دیده بود و الحمدلله کار مرمت آن به خوبی توسط وزارت میراث فرهنگی انجام شد و اکنون به عنوان یک موزه منطقه‌ای که قرار است چند منطقه را پوشش دهد و کمک کند با محتوا و ترتیب بی نظیر درون موزه به عنوان یکی از موزه های منحصربه‌فرد کشور دیروز به افتتاح رسید.

میتوان بوشهر را به قطب گردشگری دریایی کشور تبدیل کرد

مونسان یادآور شد: پروژه دیگر در مجتمع ساحلی داشتیم که بسیار خلاقانه و زیبا بود و در مجموع هشت پروژه در استان بوشهر به بهره‌برداری رسید.

این مسئول خاطرنشان کرد: اعتقاد راسخ داریم که با توجه به تاریخی بودن و دارا بودن بناهای تاریخی متعدد و جاذبه های فرهنگی و همچنین ظرفیت‌های بی‌نظیر گردشگری با تلاش مسئولان استانی میتوان بوشهر را به قطب گردشگری دریایی در کشور تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: در این حوزه اقدامات خوبی آغاز شده و ما نیز آمادگی همراهی داریم. آمارهای گردشگری بوشهر به شدت رشد داشته و الان این بندر به یک مقصد گردشگری قابل توجه تبدیل شده است؛ اگر چه به اعتقاد ما ظرفیت‌های آن خیلی بیشتر از این است و ان‌شالله که صنعت گردشگری بتواند در کنار قطب انرژی بودن استان بوشهر یک مزیت بی‌نظیر برای مردم شهر باشد و ایجاد اشتغال نماید.

وزیر گردشگری در پاسخ به خواسته مردم مبنی بر ثبت بندر سیراف به عنوان یک منطقه تاریخی و بافت خاص در استان بوشهر عنوان کرد: قطعاً قبول داریم که سیراف یک شهر با تاریخ چند هزار ساله و بسیار بسیار مهم است، اما ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان سالانه یک سهمیه ثبت جهانی دارد؛ بنابراین با وجود این حجم از داشته‌های تاریخی در اقصی نقاط کشور، در همه جای کشور با این خواسته و مطالبه به حق مردم برای ثبت مواجه هستیم. اما اینجا به مردم خوب بوشهر این وعده را می‌دهم که ان‌شالله در حال آماده کردن ییک پرونده برای ثبت جهانی سیراف و چند بندر مهم، در نوار ساحلی جنوب کشور هستیم و بوشهری‌های خوب منتظر خبر اعلام ثبت باشند.