ساخت صحنی به نام امام محمدباقر (ع) در کاظمین + عکس

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، سیدمهدی ثمره هاشمی ـ مدیر پروژه صحن امام محمد باقر (ع) ـ گفت: کارگاه طرح توسعه زیرسطحی حرم امام جواد (ع) در کاظمین مزین به نام صحن امام محمدباقر (ع)، پس از مدت‌ها تعطیلی به دلیل کرونا با همکاری تولیت این حرم مطهر و همت عوامل اجرایی از چندی پیش بازگشایی شده و در حال اجرا است.

به گفته او صحن امام محمدباقر (ع) در ضلع شمالی حرم امام موسی کاظم و امام جواد (ع) در شهر کاظمین و در عمق هفت متری زیر همکف در حال احداث است.

ثمره هاشمی با بیان اینکه وسعت این طرح توسعه زیر سطحی پنج‌هزارمترمربع است، اظهار کرد: در فاز نخست اجرای طرح توسعه مزین به نام صحن امام محمد باقر (ع)، سقف و ستون‌های بتونی کف زیرزمین قدیمی حرم مطهر تخریب می‌شود. پس از آن، عملیات مقاوم‌سازی بستر اجرای طرح توسعه اجرا خواهد شد تا مراحل برای کار حفاری، خاکبرداری و ساخت زیرزمین جدید فراهم شود.

او اضافه کرد: برای اجرای این طرح بزرگ، کار مطالعاتی و علمی دقیقی در آزمایشگاه‌های تخصصی صورت گرفته است.

مدیر پروژه صحن امام محمد باقر (ع) به پیچیدگی‌های فنی اجرای این طرح توسعه زیر سطحی اشاره کرد و گفت: تقریبا تمام محدوده پیرامونی محل اجرای این طرح، ساختمان و سازه‌های حرم قرار دارد؛ لذا عملیات خاکبرداری باید به‌گونه‌ای اجرا شود که آسیبی به این سازه‌ها وارد نکند.

او افزود: مجاورت محل اجرای صحن امام محمدباقر (ع) با مسجد تاریخی صفوی که از میراث ارزشمند معماری ایرانی و اسلامی در حرم امامین جوادین (ع) است بر چالش‌های اجرایی این طرح افزوده است. همچنین قرار گرفتن ایوان اتابکی حرم مطهر در نزدیکی محل اجرای طرح از دیگر مسائل چالش‌برانگیز پیش روی عوامل اجرایی است.

ثمره هاشمی اصلی‌ترین چالش در اجرای طرح صحن امام محمدباقر (ع) را وجود آب‌های زیر سطحی دانست و گفت: هنگام حفاری در عمق تقریبا چهار متری به آب زیرسطحی برخوردیم که اجرای این طرح را از نظر مهندسی به پروژه‌ای ویژه تبدیل کرده است.

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود با رفع محدودیت‌های کرونایی این طرح توسعه زیر سطحی ظرف ۴۸ ماه به پایان برسد.

مدیر پروژه صحن امام محمد باقر (ع) گفت: خیران استان‌های قم، فارس، خراسان رضوی، جنوبی و شمالی، به برکت همجواری با بارگاه منور سلاله امام موسی ابن جعفر (ع) به‌عنوان استان‌های معین این طرح توسعه زیر سطحی در حرم مطهر امامین جوادین علیهما السلام انتخاب شده‌اند.