افتتاح نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی با حاشیه‌های کرونا

به گزارش ایسنا، افتتاحیه این نمایشگاه با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جمعی از فعالان گردشگری، نمایندگان مجلس و  نمایندگان سفارتخانه‌های خارجی کشورهای مقیم از جمله عراق، انگلیس، اتریش، ازبکستان و ایتالیا برگزار شد. در ورودی سالن افتتاحیه تونل ضدعفونی‌کننده نصب شده بود اما تب‌سنجی یا اقدامات دیگری در مراسم افتتاحیه انجام نشد.

ظرفیت سالن افتتاحیه ١۵٠ نفر درنظر گرفته شده بود که صندلی‌ها با فاصله از یکدیگر قرار داشت، اما تهویه سالن با ایراد مواجه بود، به طوری که از نیمه‌های مراسم درهای سالن باز گذاشته شد. مراسم افتتاحیه که با اجرای گروه‌های موسیقی محلی نیز همراه بود، حدود دو ساعت طول کشید. افتتاح سالن‌های نمایشگاه توسط وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز با ازدحام جمعیت مواجه شد.

ورودیه نمایشگاه بین‌المللی برای عموم ٢٠ هزار تومان است. چهار سالن به استان‌ها اختصاص یافته که محصولات گردشگری و صنایع دستی را عرضه کنند، هرچند که پروتکل‌های کرونا حضور شرکت‌کنندگان را محدود و فضای غرفه‌ها را کوچک‌تر کرده است.

 در ورودی هر سالن تونل ضدعفونی‌کننده نصب شده و  بازدیدکنندگان پیش از ورود تب‌سنجی می‌شوند، اما هیچ‌ محدودیتی در تعداد بازدیدکنندگان وجود ندارد، درحالی که قبلا اعلام شده بود برای حضور باید از پیش به صورت آنلاین نوبت گرفت.

سخنگوی ستاد ملی کرونا نیز گفته که نمایشگاه‌های تخصصی بدون حضور بازدیدکننده عمومی برگزار می‌شود، اما ورود به نمایشگاه گردشگری که همزمان با نمایشگاه تله‌کام در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برپا شده است، محدودیت یا ممنوعیتی برای ورود عموم مردم ندارد.  

در محوطه باز نمایشگاه تعدادی سیاه‌چادر نصب شده و غرفه‌های فروش غذا نیز برپا است و گروه‌های موسیقی و نوازندگان محلی هم در طول برگزاری نمایشگاه حضور دارند.

در نمایشگاه امسال استان قم حضور ندارد و استان خوزستان به دلیل وضعیت حاد کرونا از حضور در نمایشگاه منع شده است اما منطقه آزاد اروند از استان خوزستان در نمایشگاه حضور دارد.

بسیاری از غرفه‌داران استانی امید دارند این نمایشگاه، نوروز متفاوتی را رقم بزند و بخشی از خسارات یک سال گذشته آن‌ها را جبران کند. هرچند ستاد ملی کرونا هنوز تصمیم قطعی برای سفرهای نوروزی را اعلام نکرده است. البته که معاون گردشگری و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و ‌صنایع دستی در افتتاحیه همین نمایشگاه اعلام کردند مجوز سفرهای نوروزی را به صورت محدود ‌مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی گرفته‌اند و این نمایشگاه را آغازی برای گردشگری پس از یک سال رکود دانستند.

نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی از امروز (۵ اسفند) در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شده و تا جمعه ( هشتم اسفندماه) برپا است. ساعت بازدید نمایشگاه از ٩ صبح تا ۵ عصر است.