آغار بررسی باستان شناسی “تل قلعه” مرودشت

حمید فدایی، دوشنبه، ۱۳ بهمن در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک دهه فجر انقلاب شکوهمند اسلامی، افزود: تل قلعه از مهمترین محوطه های باستانی دشت مرودشت است که با وسعت حدود ۶ هکتار در ۵ کیلومتری شرق شهر باستانی استخر در کنار رودخانه سیوند در حریم درجه ۲ محوطه جهانی تخت جمشید و نقش رستم قرار دارد.

فدایی با اشاره به اهمیت فرآیند مطالعاتی آثار پیرامونی مجموعه جهانی تخت جمشید، اذعان کرد: مجموعه تخت جمشید رو به دشتی گشوده می شود که به واسطه جاری بودن دو رود پر آب “کر و سیوند” بر بستر آن، این دشت حاصلخیز را با تاریخ و تمدنی چند هزارساله در خود جای داده است؛ به گونه ای که محوطه های ارزشمندی همچون تل باکون، تل موشکی، تل جری در حوزه رودخانه کر و تل قلعه در مجاورت رود سیوند با شواهدی از هزاره پنجم و چهارم ق. م از مهمترین محوطه ها این دشت به شمار می روند. 

فدایی افزود: به ویژه محوطه تل قلعه به جهت دارا بودن توالی دوره های مختلف تاریخی از هزاره پنجم تا دوران اسلامی از محوطه های ارزشمندی است که مطالعه روشمند آن به تنهایی الگوی کاملی از گاه‌نگاری دشت را ارائه خواهد نمود و ضمن شناخت نسبت به دوره های استقراری این محوطه، رابطه لایه های هخامنشی آن با پارسه تا حدودی مشخص خواهد شد.

سرپرست بررسی روشمند تل قلعه و کارشناس باستان شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با اشاره به اهمیت مستندنگاری و شناسایی دوره های تاریخی مختلف این اثر گفت: اهداف این برنامه پژوهشی، مستندنگاری و شناسایی دقیق ویژگی های فیزیکی و ساختاری محوطه، بازنگری دوره های استقراری محوطه، چگونگی پراکندگی و تراکم مواد فرهنگی دوره های مختلف در سطح محوطه است.

فضل الله حبیبی با بیان شرح مختصری از دوره های تاریخی این محوطه، گفت: تل یا تپه قلعه اولین بار توسط لوئی واندنبرگ بلژیکی طی دهه ۵۰ خورشیدی مورد گمانه زنی کوچک باستان شناسی قرارگرفت و طی بررسی های سنتی دیگر باستان شناسان، پیاپی تاریخی از دوره های مس- سنگی مربوط به هزاره پنجم و چهارم قبل از میلاد در آغاز عیلامی، عیلامی، هخامنشی و اسلامی در این محوطه شناخته شده است.

این باستان شناس ادامه داد: در این کار میدانی از داده های سنجش از راه دور یا همان تصاویر ماهواره ای و هوایی، استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، مستندنگاری محوطه، بررسی گستره، ارزیابی روند شکل گیری و بررسی فرسایش و تخریب ها در محوطه، انجام خواهد شد. 

حبیبی اضافه کرد: با استفاده از دستگاه جی پی اس چند فرکانسه یا همان سیستم موقعیت جهانی، ایجاد شبکه های مربع جهت بررسی سیستماتیک و نمونه برداری یافته ها انجام خواهد گرفت. 

وی افزود: همچنین با ایجاد اطلاعات پایه از نمونه ها، تجزیه و تحلیل های آماری در مورد محوطه نیز انجام خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، محوطه باستانی تل قلعه مرودشت سال ۱۳۵۵ به شماره ۱۲۶۴ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.