توجیهات مسئولان درخصوص آلودگی هوا بی احترامی به شعور مردم است

مرتضی سورانه ۲۹ دیماه در صحن رسمی شورای شهر اراک با اشاره به آلودگی هوای اراک به دلیل استفاد از مازوت در نیروگاه حرارتی شازند که اعتراض مردم، فعالان اجتماعی و محیط زیست را رقم زده است، اظهار کرد: متاسفانه درخصوص وضعیت آلودگی شهر اراک شاهد بیان توجیهات بی ربط از سوی برخی مسئولان هستیم و این آلودگی را به شرایط جوی و عدم بارندگی نسبت می دهند.

وی با بیان اینکه اگر بناست طبیعت اقدام کند پس جای تدبیر مدیریتی کجاست؟ گفت: چگونه سازمان عریض و طویلی به نام محیط زیست وجود دارد ولی در زمستان برای وارونگی هوا و آلودگی برنامه ای وجود ندارد.

سورانه تصریح کرد: این نوع توجیهات از سوی مسئولان در واقع بی احترامی به شعور مردم است. ۳.۵ سال پیش قانون هوای پاک به تصویب رسید و براساس آن یک فرصت داده شد تا مراکز صنعتی از سوخت استاندارد استفاده کنند، اما امروز شاهدیم که کیفیت مازوت از سال های قبل هم بدتر شده و حتی پیش بینی لازم برای وقوع آلایندگی نیز صورت نگرفت.

وی تاکید کرد: اگر تمامی مواد این قانون همچون ماده ۱۲ و ۱۹ اجرایی شده بود امروز نیازی نبود که مسئولان مردم را توجیه کنند. انتظار می رود که مسئولان به فکر حقوق مردم باشند چراکه مسئله درآمد و فعالیت های اقتصادی رافع مسئولیت ها نیست.

به گزارش ایسنا، در این جلسه ۱۲ بند صورتجلسه صحن شورا که با حضور استاندار مرکزی برگزار شده بود، نیز مطرح شد.