از ‌پاکسازی تالاب خورخوران تا رونمایی از ‌پویش «سهم من برای تالاب»

به گزارش ایسنا، حسین رفیع – دبیر کنوانسیون ملی تالاب‌ها- در نشست بزرگداشت ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر، درباره برنامه‌های این مراسم بزرگداشت و روز جهانی تالاب‌ها، گفت: برنامه‌های متعددی در استان‌های مختلف کشور از ۷ بهمن ماه آغاز شده که از جمله آن‌ها می‌توان به برنامه ‌پاکسازی تالاب خورخوران توسط قایق‌های گردشگری و ماهیگیری و همایش روز تالاب‌ها و ‌پرنده‌نگری تالابی که در سرخرود امروز برگزار شد، اشاره کرد. همچنین ۱۰ تا ۱۲ بهمن ماه در بندر خمیر استان هرمزگان برنامه‌های نقاشی بر روی سطل‌های بازیافت، جشنواره عود نوازان،همایش روز جهانی تالاب‌ها و ‌پلاک‌گذاری شهر یادگیرنده یونسکو برگزار خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به سایر برنامه‌هایی که طی ۱۲ تا ۱۷ بهمن در استان‌های مختلف کشور از جمله خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، چابهار، استان فارس و گیلان برگزار خواهد شد، اظهار کرد: ۱۳ بهمن در شهر ورزنه که یکی از کاندیداهای شهر حامی تالابی ایران است مجموعه برنامه‌های درون شهری آغاز می‌شود و چند روز ادامه خواهد داشت. همچنین ۱۴ بهمن ماه همزمان با روز جهانی تالاب‌ها کار مشترکی برای جشن ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر در تهران و رامسر صورت خواهد گرفت که یک ارتباط مستقیم یک ساعته و ‌پخش آن برای کل دنیا را خواهیم داشت. این جشن با ‌پیام ویدیویی دبیر کل کنوانسیون رامسر آغاز می‌شود و سپس نورافشانی و آتش‌بازی جلوی ساختمان اصلی هتل قدیم رامسر انجام می‌شود.

به گفته رفیع، در ادامه این جشن پیام تبریک شهر رامسر از محل سالن اصلی هتل قدیم رامسر (محل تصویب مفاد کنوانسیون در سال ۱۹۷۱)، پیام مدیر مرکز منطقه ای یونسکو در ایران، پیام دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران، کلیپ کوتاه نیم قرن با کنوانسیون رامسر، پیام استاندار مازندران، کلیپ‌های کوتاه تبریک ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر با گویش و پوشش های محلی تالاب‌های ایران، پیام ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، پیام ریاست کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، پیام مدیر مرکز منطقه‌ای غرب و مرکز آسیا کنوانسیون رامسر ‌پخش خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: روز ۱۴ بهمن ماه قرار است به‌صورت رسمی و بین‌المللی برنامه‌های یکساله برای تالاب‌ها را اعلام کنیم و از کشورهای عضو کنوانسیون رامسر دعوت خواهیم کرد که آن‌ها نیز برنامه‌های یکساله‌ای را برای این موضوع ببینند و ما نیز به‌عنوان دوستداران و فعالان حوزه تالاب در ایران ‌پشتیبانی و همراهی خود با این کشورها را اعلام کنیم.

رفیع همچنین اظهار کرد: طی روزهای ۱۴ تا ۲۸ بهمن ماه از تمبر رسمی ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر رونمایی خواهد شد که طراحی این تمبر رسمی کشور نیز توسط مجید رحمانی- عضو خانه محیط زیست فعالان آذربایجان شرقی انجام شده است.

مریم وثوقی‌فر، رئیس هیئت مدیره جمعیت حامیان زمین-با اشاره به اینکه امسال دو برنامه برای ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر و روز جهانی تالاب‌ها در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: نخستین برنامه رونمایی از ‌پویش «سهم من برای تالاب» است، ‌پویشی که برنامه‌ریزی بسیاری برای آن انجام شده و برای افتتاح و رونمایی از آن یک ربات تلگرامی به‌همراه ‌پوستر منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: برنامه دوم نیز مسابقه نویسندگی با عنوان «راویان تالاب» است که هماهنگی‌های آن انجام شده و همزمان با ۱۴ بهمن ماه تبلیغات آن منتشر خواهد شد. همچنین دو وبینار آموزشی، یکی ویژه افرادی که تمایل به گردشگری دارند و دیگری ویژه ۱۰۰ نفر از دانش‌آموزان متوسطه دوم مدارس تیزهوشان برگزار خواهد شد.

آرمین نوربخش – مسئول خانه آب ایران نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه در ارتباط با ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر ‌پیشنهاد شد سلسله وبینارهایی تحت عنوان «وبینارهای انتقال تجربیات تشکل‌های زیست محیطی و جوامع محلی در حوزه حفاظت، احیا و مدیریت مشارکتی تالاب‌ها» برگزار شود، گفت: بنا شد آغاز این سلسله وبینارها از ۱۵ بهمن ماه با ۹ ارائه ۱۰ تا ۱۲ دقیقه‌ای باشد.  ‌پیشنهاد شد که این سلسله وبینارها به‌صورت ماهانه تداوم داشته باشد و هر ماه تجارب یکی از استان‌های کشور را جمع‌آوری و به میزبانی استان مورد نظر سلسله وبینارها را برگزار شود. آنچه از این برنامه‌ و سلسله وبینارها باقی می‌ماند فیلم‌ها و مستنداتی است که می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی منتشر و یا در نهایت ‌پیاده‌سازی  و در قالب مجلد منتشر شود.

به گزارش ایسنا، دوم فوریه برابر با ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری روز جهانی تالاب‌ها است.  در دوم فوریه سال ۱۹۷۱ میلادی، برابر با ۱۳۴۹ خورشیدی، در شهر رامسر ایران معاهده‌ای جهانی برای حفاظت از تالاب‌ها به تصویب رسید که به «کنوانسیون رامسر» مشهور شد. مراسم بزرگداشت ‌پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر و مقدمات آن امسال با هماهنگی‌های مشترک مجموعه‌ای از نهادهای غیردولتی برنامه‌ریزی و اجرایی شده است.

انتهای ‌پیام