آغاز همکاری‌های مجازی ایران و نیکاراگوئه

به گزارش ایسنا، چهارشنبه ۲۴ دی مراسم امضای تفاهم نامه همکاری موزه‌ای با حضور مجید صالحی – سفیر ایران در نیکاراگوئه -، ایساک براوو  – سفیر جمهوری نیکاراگوئه در ایران – و جبرییل نوکنده – رییس کل موزه ملی ایران – در محل موزه ملی ایران  و لوئیس مورالس – وزیر فرهنگ جمهوری نیکاراگوئه – و  ژاویرا پرز- گوئرا – رییس موزه ملی نیکاراگوئه – در محل موزه ملی نیکارگوئه در ماناگوا به صورت مجازی برگزار شد.

نوکنده در سخنانی این اقدام را رویدادی مهم و نقطه‌ی عطفی در روابط فرهنگی و بین موزه‌ای دو کشور دانست و گفت: با وجود شرایط پیش آمده به علت همه‌گیری کرونا، امضای این سند تفاهم نامه نشان از عزم دو کشور در تعمیق روابط فرهنگی دو ملت است.

وی  تاکید کرد: در گام اول و تا عادی شدن شرایط، دو موزه تلاش خواهند کرد که با استفاده از فضای مجازی و برگزاری وبینار با توانایی‌های همدیگر آشنا شوند و بتوانند برای همکاری‌های عملی آینده برنامه‌ریزی کنند.

لوئیس مورالس – وزیر فرهنگ جمهوری نیکاراگوئه – نیز ایران را یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان نامید و اضافه کرد: باعث افتخار است که ۱۲۵ سالگی موزه ملی نیکارگوئه با امضای این تفاهم‌نامه همزمان شده است.

ژاویرا پرز- گوئرا-   رییس موزه ملی نیکاراگوئه – نیز در صحبت‌هایی امضای این تفاهم‌نامه را اقدامی فرهنگی دانست که در تقویت روابط دو کشور گامی مهم محسوب می‌شود و افزود: موزه ملی نیکاراگوئه با حمایت وزارت فرهنگ گالری‌های جدیدی به موزه افزوده و تنوع فرهنگی این کشور به خصوص ریشه‌های افریقایی آن تاثیر زیادی در غنی شدن موزه ملی این کشور داشته و دارد.

ایساک براوو – سفیر جمهوری نیکاراگوئه در ایران – نیز با اشاره به این‌که امضای این تفاهم نامه باعث تقویت روابط موزه‌های دو کشور می‌شود، ادامه داد: هر نتیجه‌ای که از این تفاهم نامه حاصل شود، بیانگر علاقه و تمایل ملت‌های دو کشور به صلح و ثبات در جهان است. این سند پیام روشنی به جهان است که در چنین شرایط دشواری می توان به تقویت صلح جهانی کمک کرد.
 

مجید صالحی – سفیر ایران در نیکاراگوئه – نیز تاکید کرد: هر دو سفارت تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا موضوعات مورد توافق در این تفاهم نامه اجرایی شود تا گامی اساسی در تحکیم روابط فرهنگی دو کشور باشد.