هشدار محیط زیست پردیس نسبت به ورود فاضلاب مسکن مهر به سد ماملو

عزیز میکائیلی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان اینکه شبکه‌ها و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرستان پردیس هنوز تکمیل نشده‌اند و به‌بهره‌برداری کامل نرسیده‌اند، اظهارکرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد فاضلاب شهرستان پردیس تصفیه می‌شود و مابقی آن که عمدتا مربوط به مسکن‌های مهر است وارد رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو می‌شود و در نهایت پشت تاج این سد - که تامین کننده بخش عمده آب شرب کلان‌شهر تهران است - جمع می‌شود که می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را به‌همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: عمدتا فاضلاب‌های فازهای مسکونی ۸، ۱۱، ۵ و بخش‌هایی از فاز ۳، ۲ و ۱ وارد رودخانه جاجرود و حوضه آبریز سد ماملو می‌شوند چراکه چنین زیرساخت‌هایی درطرح‌های اولیه پیش‌بینی نمی‌شوند یا پاسخگوی رشد فزاینده ساخت و سازهایی نیست که در آینده صورت می‌گیرد در حالی‌که در برنامه و مطالعات شهرسازی باید تمام این موارد مد نظر قرار گیرند.

میکائیلی اضافه کرد: اداره محیط زیست استان تهران و شرکت آب و فاضلاب استان تهران در تلاش برای مرتفع کردن مشکلات آلودگی فاضلاب انسانی تمام مسکن‌های مهر این شهرستان هستند تا دیگر تهدیدی از سوی این شهرستان متوجه محیط زیست و حوضه آبریز سد ماملو نباشد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس با اشاره به اینکه این شهرستان نوپا است و عمر آن به ۱۵ تا ۱۶ سال می‌رسد، گفت: راه‌اندازی فاضلاب شهرستان پردیس از سال ۹۰- ۸۹ در دستور کار قرار گرفت. در واقع زمانی که شهرستان پردیس ایجاد شد زیرساخت‌های آن فراهم نشده بود و این مساله تبعات زیست محیطی جبران ناپذیری را برای منطقه و این شهرستان داشته است.

وی ادامه داد: شهرستان پردیس در حوضه آبریز سد ماملو که تامین کننده بخش عمده‌ای از آب شرب کلان شهر تهران است قرار دارد و حساسیت بالای محیط زیستی و ایمنی متوجه این حوضه است. سازمان حفاظت محیط زیست و اداره محیط زیست شهرستان پردیس از سال ۹۶ – ۹۵ به‌طور جدی به موضوع ورود فاضلاب این شهرستان به حوضه آبریز سد ماملو و ساماندهی وضعیت فاضلاب پردیس ورود کرده و با طرح موضوع در مراجع قضایی و اداری این شهرستان یک سری زیرساخت‌ها از جمله احداث مدول ۱ و مدول ۲ تصفیه‌خانه فاضلاب و  فاز ۲ تصفیه‌خانه فاضلاب شهر پردیس را در دستور کار قرار داده است.

میکائیلی درباره جزئیات وضعیت فاضلاب شهرستان پردیس توضیح داد و گفت: اکنون مدول ۱ تصفیه‌خانه فاضلاب این شهرستان به بهره‌برداری رسیده و مدول ۲ آن در حال تکمیل و با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصد نزدیک به مرحله بهره‌برداری است. مجوزهای زیست محیطی‌ فاز ۲ آن نیز که در انتهای منطقه «باغ‌ کمش» است نیز از سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل محیط زیست استان تهران دریافت شده و کارهای برگزاری مناقصه، تعیین پیمانکار و تجدید کارگاه آن نیز انجام شده است. امیدواریم فاز ۲ تصفیه‌خانه فاضلاب این شهرستان ظرف دو تا سه سال آینده نهایی ‌شود و به بهره‌برداری برسد تا مشکلات فاضلاب این منطقه حل شود.

وی ادامه داد: مجوزهای زیست محیطی تصفیه‌خانه شهرهای بومهن و رودهن نیز که در حوزه جغرافیایی شهرستان پردیس قرار دارند صادر شده و مرحله تجدید کارگاه و احداث سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب آن‌ها در دستور کار است. مرحله شبکه گذاری آن ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

میکائیلی در پایان گفت: امیدواریم در آینده نه چندان دور تصفیه‌خانه‌های فاضلاب روستایی و شهری شهرستان پردیس به بهره‌برداری برسد تا دیگر تهدیدی از ناحیه تخلیه فاضلاب شهری،روستایی، مسکن‌های مهر متوجه حوضه آبریز سد ماملو نباشد.