بیمه راهنمایان به بودجه ۱۴۰۰ اضافه شد

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ولی تیموری افزود: نقش راهنمایان همواره برای وزارت گردشگری بسیار مهم و دارای اولویت بوده است، بنابراین پیگیری دغدغه‌ها، مشکلات و چالش‌های آنها پیوسته در اهم برنامه‌ها و سیاست‌هایمان در نظر گرفته شده است، به نحوی که در جریان بحران کرونا نیز با وجود اینکه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی بیشترین چالش‌های حقوقی مربوط به ثبت‌نام و اخذ تسهیلات کرونا را داشتند، اما با پیگیری‌ها و اصراری که توسط وزارت گردشگری انجام شد، این گروه همانند سایر حوزه‌ها از بسته‌های حمایتی دولت بهره مند شدند.

او ادامه داد: بیمه راهنمایان یکی از مسائل مهمی بوده است که در سال‌های اخیر با جدیت از سوی وزارت گردشگری پیگیری شده است اما با توجه به شاخص‌ها و تعاریفی که سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه داشته، همواره با موانع جدی روبه‌رو بوده است. با این حال پیرو پیگیری‌های به عمل آمده در سال جاری بیمه دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری در بودجه سال ۱۳۹۹ گنجانده و مقرر شد از محل اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها و در قالب کمک به گروه‌های خاص، راهنمایان گردشگری نیز از این امتیاز بهره‌مند شوند.

تیموری اضافه کرد: به این ترتیب ضمن بررسی در کمیسیون‌های مختلف مجلس، بیمه دو هزار نفر از راهنمایان در قانون گنجانده و هنگامی که بودجه ۹۹ در شش ماه دوم ابلاغ شد، این موضوع را از سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار پیگیری کردیم.

وی اظهار کرد: این موضوع در سال گذشته دارای ابهاماتی از سوی سازمان برنامه و بودجه بود و در حکم قانونی مربوطه موانعی مطرح شد مبنی بر اینکه میزان سهم دولت در این حکم دقیق مشخص نشده است.

او با اشاره به اینکه پس از پیگیری و برگزاری جلسات در وزارت کار تصمیم بر آن شد این ابهام برطرف شود، افزود: با مطرح کردن این موضوع به معاونت حقوقی مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع ذی‌صلاح برای اجرای قانون و رفع ابهامات، استفساریه دریافت کردیم و در راستای رفع ابهام سازمان برنامه و بودجه اقدام شد.

تیموری گفت: بر مبنای پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده هم‌اکنون استفساریه شامل رفع ابهام بیمه راهنمایان در بودجه از سوی مجلس در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است تا بر این اساس با همکاری تشکل‌های مرتبط، فهرست دو هزار نفر برای بهره‌مندی از این امتیاز در احکام بودجه ۹۹ مشخص شود و به فوریت در اختیار وزارت کار قرار گیرد تا عملاً قانون به اجرا درآید.

او اظهار کرد: طبق استفساریه ارائه شده، محقق شده است ۲۰ درصد حق بیمه کارفرمایی را دولت و ۷ درصد مابقی را راهنمایان پرداخت کنند.

معاون گردشگری همچنین گفت: به دلیل ابهام گذشته و اجرایی نشدن طرح در سال ۹۹، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز دولت با پیشنهاد وزارت گردشگری برای بیمه سه هزار نفر یعنی هزار نفر افزایش نسبت به سال گذشته موافقت نکرد. بعد از رفع ابهام و دریافت استفساریه، با وجود اینکه در لایحه بودجه دولت برای سال ۱۴۰۰ موضوع بیمه راهنمایان گنجانده نشده بود، به دنبال پیگیری‌های به عمل آمده از طریق مرکز پژوهش‌های مجلس و پس از تاییدیه نماینده دولت، این موضوع دوباره به لایحه بودجه ۱۴۰۰ اضافه شد.

تیموری افزود: بنابراین راهنمایان برای پرداخت حق بیمه کارفرمایی در سال ۱۴۰۰ نیز دغدغه‌هایشان برطرف خواهد شد. امیدواریم در روند تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی نیز این فرآیند به تایید نهایی برسد و ان شالله این قشر زحمتکش و تاثیرگذار در صنعت گردشگری  بتوانند از امتیاز موجود استفاده کنند.