معرفی بزرگترین مجموعه‌های هنر اسلامی جهان

به گزارش ایسنا، در جریان چهلمین اجلاس عمومی یونسکو در سال ۲۰۱۹، هجدهم نوامبر به عنوان «روز جهانی هنر اسلامی» انتخاب شد. این روز که به گرامیداشت تجلی هنر اسلامی در گذشته و حال حاضر و همچنین یادآوردی نقش هنر اسلامی در جنبش‌های هنری و فرهنگ‌های سراسر جهان اختصاص دارد، امسال برای نخستین‌بار به طور رسمی گرامی‌ داشته می‌شود.

به همین مناسبت نشریه «نشنال» به معرفی برخی از مجموعه‌های مشهور هنر اسلامی در سراسر جهان پرداخته است:

«موزه هنر اسلامی قاهره» / مصر

موزه هنر اسلامی در قاهره یکی از بزرگترین مجموعه‌ها از آثار هنر اسلامی در جهان به شمار می‌رود. در این موزه بیش از ۱۰۰ هزار اثر هنری از دوره‌های مختلف اسلام به نمایش گذاشته شده است. در این موزه نسخه‌های نادر قرآن در کنار نسخه‌های خوشنویسی با جوهر نقره‌ای و صفحات تزئین‌شده نیز به نمایش گذاشته می‌شود. آثار هنری چوبی و آثاری از جنس کریستال و فلز هم در مجموعه این موزه به چشم می‌خورد.

ساختمان این موزه به طراحی «آلفونسو مانیسک الکو» ـ معمار ایتالیایی ـیک اثر هنری مجزا است که در ساخت آن در سال ۱۹۰۲ به اتمام رسید.

«موزه تمدن اسلامی شارجه» / امارات متحده عربی

موزه تمدن اسلامی شارجه با نمایش بیش از ۵ هزار اثر یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های هنر اسلامی در جهان محسوب می‌شود. آثار این موزه شامل نسخه‌های خطی، آثار حکاکی‌شده، سرامیک و ابزار های مختلف است.

این موزه که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده است و به دلیل مساحت و گنبد طلایی‌اش مشهور است.

آثار این موزه در هفت گالری که شش مورد از آن‌ها گالری‌های دائمی هستند نمایش داده می‌شوند. برخی از گالری‌ها که به تاریخچه اسلام اختصاص دارند نسخه‌های نادر قرآن را در کنار یکی از پرده‌های کعبه نگهداری می‌کنند.

سایر گالری‌های نیز به علوم، تکنولوژی و اختراعات در اسلام اختصاص داده شده است. گالری‌های دیگری نیز به نمایش آثار هنری معاصر تعلق دارد.

موزه هنر اسلامی مالزی در کوالالامپور

این موزه گالری که در مرکز منطقه گردشگری کوالالامپور قرار دارد خانه بیش از ۷هزار اثر است که در ۱۲ گالری مجزا به نمایش گذاشته می‌شوند.

این موزه که بزرگترین موزه جنوب شرقی آسیا در نوع خود شناخته می‌شود نمونه‌های از معماری اسلامی، نسخه‌های قرآن، جواهرات سنتی، سرامیک و ... را به نمایش می‌گذارد.

 موزه «پرگامون» در برلین/ آلمان

موزه «پرگامون» در برلین یکی از پربازدیدترین موزه‌های آلمانی محسوب می‌شود. این موزه شامل سه قسمت است که دو قسمت شامل موزه خاورمیانه و موزه هنر اسلامی است.

موزه هنر اسلامی «پرگامون» آثار متعلق به قرن هشتم تا نوزدهم میلادی کشورهای اسپانیا، هند و واقع در خاورمیانه را نگهداری می‌کند.

این موزه در حال حاضر تعطیل است، اما از ۳۰ نوامبر بار دیگر به روز علاقه‌مندان گشوده خواهد شد.

از دیگر موزه‌های شناخته شده شامل مجموعه آثار هنر اسلامی به موزه لوور ابوظبی، موزه هنر اسلامی و ترکی استابول، موزه هنر اسلامی دوحه می‌توان اشاره کرد.