مرمت ۳۱ بنای تاریخی ابرکوه با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال

«حمید مشتاقیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از جمله این طرح‌های مرمتی که همچنان در دست اقدام است را مرمت استحفاظی «یخچال خشتی روستای هک» در بخش بهمن خواند که در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی گفت: تین عملیات مرمتی به صورت امانی توسط نیروهای امانی اداره میراث فرهنگی با اقداماتی همچون برچینی کاه‌گل‌های فرسوده، استحکام‌بخشی و کاه‌گل دیواره در حال انجام است.

مشتاقیان از مرمت خانه تاریخی «حاج سید حیدر عظیمی» ابرکوه نیز به صورت اضطراری خبر داد و افزود: این خانه کهن در شمال غرب بافت تاریخی ابرکوه و در محله بازار واقع شده است که مرمت آن به صورت مشارکتی توسط نیروهای امانی اداره میراث و با همراهی مالک انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: آواربرداری، برچینی و رفع خطر، اجرای دیوارچینی خشتی از جمله آیتم‌های اجرایی مرمت اضطراری این خانه تاریخی است که با شماره ۱۸۶۶۹ در اسفندماه سال ۱۳۸۵ به ثبت ملی رسیده است.

این مسئول همچنین به مرمت استحفاظی «باغ اسد خان شهر مهردشت» اشاره کرد و گفت: مرمت این باغ که شامل برچینی کاه‌گل‌های فرسوده، استحکام‌بخشی و کاه‌گل بام است، توسط نیروهای امانی انجام می‌شود.

مشتاقیان «بقعه پیرحسین» روستای مدوئیه را از دیگر آثار در حال مرمت برشمرد و ادامه داد: مسجد محله «خواجه» و مسجد «قاضی» نیز از دیگر اقدامات مرمتی جهت حفاظت از بناهای نامبرده است که توسط نیروهای امانی میراث فرهنگی در حال انجام است.

وی یکی از مهم‌ترین اقدامات مرمتی و حفاظتی را مربوط به محور گردشگری «درب قلعه» و حصار شمالی شهر دانست و خاطرنشان کرد: این محله کهن و تاریخی در شمال و شمال غرب بافت ثبتی و تاریخی ابرکوه واقع شده که متعلق به دوران اسلامی است.

رئیس میراث فرهنگی ابرکوه گفت: ازاره چینی پای دیوار با آجر به صورت خفته و همراه با بندکشی با ملات سیمان‌سفید و پودر سنگ، اجرای شرفی بر لبه بام با آجر همراه با ملات کشی، اجرای کاه‌گل ته‌کش و روکش روی دیوار از جمله آیتم‌های ساماندهی این محور است.

مشتاقیان اضافه کرد: بافت تاریخی و ثبتی ابرکوه روی رشته سنگ‌های متعددی واقع شده است که کشیدگی شرقی و غربی داشته و به موازات هم قرار دارند. این بافت به دلیل متراکم بودن، دارای محله‌های متفاوتی است که حصار شمالی در حاشیه بافت تاریخی و مابین محلات درب قلعه و نبادان قرار دارد.

این مسئول تصریح کرد: ساماندهی حصار شمالی و تاریخی ابرکوه در تیرماه ۹۹ به صورت پیمانی با اقداماتی همچون آواربرداری، تسطیح سازی، هدایت و دفع آب‌های سطحی و فاضلاب، لوله‌کشی فاضلاب خانه‌های اطراف به چاه‌های جذبی و کاه‌گل کشی روی دیوارها و جرزها انجام شد.

رئیس میراث فرهنگی ابرکوه همچنین به مرمت استحفاظی یخچال خشتی فتح‌آباد اشاره کرد و گفت: این یخچال کهن که در جنوب شرقی ابرکوه واقع شده و در سال ۸۱ به ثبت ملی رسیده است، به صورت امانی توسط نیروهای میراث فرهنگی مورد مرمت قرار گرفت.