فروش عمارت کاروانسرای شهر زواره مشکلی ندارد

مهدی مشهدی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه پرونده دو کاروانسرای تاریخی شاه عباسی اردستان برای ثبت در فهرست آثار جهانی به سازمان یونسکو ارسال شده است، اظهار کرد: یکی از بناهایی که در سطح کشور ثبت جهانی آن در دستور کار است کاروانسراهای شاه عباسی است که در کل کشور بیش از ۹۹۰ کاروانسرا وجود دارد که  برخی از این کاروانسراها مشکل حریم دارند.

وی افزود: سال گذشته اکیپ ثبت جهانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، پس از بازدید از از کاروانسراهایی که در شهرستان اردستان وجود دارد دو مورد آن شامل کاروانسرای روستای «بغمم» و روستای «ظفرقند» را که ثبت ملی نیز هستند مورد تایید قرار دادند که پرونده این دو بنای ارزشمند برای ثبت در فهرست آثار جهانی به سازمان یونسکو ارسال شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی اردستان گفت: طرح توجیهی و مرمتی این دو بنا آماده شده است، ولی چون مالکیت این دو اثر با اوقاف است پیگیری‌ها انجام شده تا با بازسازی به صورت اجاره بلند مدت برای دو روستا مورد بهره‌برداری قرار گیرد، هر چند این دو اثر دارای هزینه قابل توجهی هستند، ولی با توجه به حفظ بنا می‌توانیم کاروانسرای روستای بغم را با چهار میلیارد تومان و کاروانسرای روستای ظفرقند را با هزینه کمتری مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

مشهدی با اشاره به خبر فروش عمارت کاروانسرای شهر زواره گفت: این بنای تاریخی دارای مالک خصوصی است و برای فروش آن مشکلی وجود ندارد. هنوز اطلاعیه فروش این عمارت به اداره میراث فرهنگی نرسیده است، ولی اداره میراث فرهنگی سیاستی برای خرید بنا ندارد.

وی در خصوص فرو ریختن برخی از تزئینات مسجدجامع اردستان در اثر بارندگی نیز گفت: اطلاع دقیقی از این اتفاق ندارم و پس از بررسی نتیجه را اعلام خواهیم کرد.