ساخت موزه‌ برای بازگشت آثار غارت‌شده

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، بسیاری از برنزهای «بنین» که بیش از ۱۰۰۰ کتیبه و مجسمه برنزی را شامل می‌شود که در سال ۱۸۹۷ توسط سربازان بریتانیایی از کاخ سلطنتی پادشاهی «بنین» (نیجریه کنونی) غارت شده‌، اکنون در موزه بریتانیا و موزه مردم‌شناسی برلین نگهداری می‌شوند.

اینک مقام‌های نیجریه قصد دارند موزه‌ جدیدی را طی چهار سال آینده در نیجریه تاسیس کنند که به نمایش این برنزهای غارت‌شده اختصاص داشته باشد.

استرداد این برنزها به «شهر بنین» واقع در جنوب نیجریه و نمایش آن‌ها در یکی از موزه‌های شهر سال‌هاست که به یک رویا تبدیل شده است.

«گودوین اوباسکی» استان‌دار «اِدو» که روز جمعه از برنامه ساخت این موزه جدید خبر داد بیان کرد: «این پروژه ساخت و ساز به ما کمک خواهد کرد تا بین شکوه گذشته و واقعیت امروزی کشور ارتباط برقرار کنیم و امیداوم این پروژه اگر تا پایان سال ۲۰۲۴ به طور کامل تکمیل نشود، اما تا مرحله قابل توجهی پیشرفت کرده باشد.»

این موزه که حدود ۹۰۰ مترمربع وسعت خواهد داشت توسط «دیوید ادجایه» معمار غنایی- بریتانیایی مشهور و برنده جوایز معتبر طراحی خواهد شد.

علاوه بر ساخت موزه جدید، کاوش‌های باستان‌شناسی نیز در محل ساخت موزه و سایر نقاط «شهر بنین»  از سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

ماه گذشته قانون‌گذاران فرانسه به بازگرداندن آثار تاریخی نیجریه و سنگال رای دادند. با این حال این آثار فقط بخش بسیار کوچکی از  ۹۰هزار اثر تاریخی متعلق به آفریقا است که در فرانسه نگهداری می‌شود.