تاکید معاون استاندار بر نقش آفرینی وزارت امور خارجه در برنامه حفاظت از تالاب هامون

زنگنه در نشست کارگروه حفاظت از تالاب هامون که با حضور معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط و هیئت همراه و اعضای این کارگروه در سالن اجتماعات استانداری برگزار گردید به اهمیت و نقش تالاب زیستی هامون و گره خوردن این تالاب به مسائل اقتصادی و اجتماعی منطقه اشاره کرد و افزود: مراقبت از این تالاب با توجه به اینکه خشکسالی های متعدد در منطقه وجود دارد باید در شرایط فعلی که این تالاب از وضعیت آب خوبی برخوردار است به صورت موثر صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان وبلوچستان اظهار کرد: طرح حفاظت از تالاب هامون در برنامه ۵ ساله با همکاری سازمان ملل انجام می‌شود که انتظار است فرمانداران و مدیران دستگاه‌های منطقه منطبق با طرح جامع حفاظت از تالاب برنامه‌ها را به پیش ببرند و در کنار آن پروژه ها و برنامه های داخلی نیز با این طرح هماهنگ و هم افزا باشد.

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر طرح‌های زیادی در استان مورد توجه قرار گرفته و نهادهایی از جمله بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بسیج مستضعفان طرح هایی در منطقه اجرا می کنند که برای جلوگیری از موازی کاری باید هماهنگی و هم افزایی در برنامه ها  وجود داشته باشد.

 زنگنه گفت: یکی از چالشهایی که در اجرای این طرح وجود دارد موضوع هماهنگی با کشور افغانستان در بحث تالاب هامون است.

 وی ادامه داد: باید کار گروهی منسجم در وزارت خارجه شکل بگیرد و برنامه ها در سطح ملی و بین المللی دنبال شود.

معاون استاندار سیستان وبلوچستان گفت: در برنامه حفظ تالاب هامون و معیشت پایدار، قطعه افغانستان هم باید در دستور کار قرار بگیرد و این کار به صورت منسجم توسط سازمان ملل دنبال شود.

وی افزود: علاوه بر این گره‌زدن مباحث اقتصادی در دو سوی مرز در راستای این طرح  بسیار مهم است و آنچه قرار است انجام شود صرفاً برنامه‌های خود منطقه سیستان نیست و باید این برنامه ها با نگاه به کشور افغانستان نیز برنامه‌ریزی شود.

وی تجارت، خدمات بازرگانی و ارتباط با کشورهای همسایه و ایجاد واحدهایی که متناسب با بازار کشورهای همسایه باشد را در نیل به اهداف موفق این طرح موثر دانست.

زنگنه تاکید کرد: با توجه به اینکه در آستانه ارائه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به مجلس هستیم و همچنین در آستانه تدوین برنامه هفتم قرار داریم، طرح حفاظت از تالاب هامون باید در این برنامه ها دیده شود و برای این امر سازمان محیط زیست باید از طریق سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان مجلس برنامه حفاظت از تالاب هامون را در لایحه بودجه سال آینده و همچنین برنامه توسعه هفتم پیگیری نمایند.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی  استانداری سیستان وبلوچستان ظرفیت سازی، نهاد سازی و توانمندسازی نهادهای موجود را در اجرای این موفق این طرح بسیار مهم عنوان کرد و افزود: برای توانمندسازی نهادهای فعال در منطقه باید در حوزه آموزش این نهادها اقدام شود.
 
 گفتنی است طرح احیای تالاب هامون با سه رویکرد افزایش ظرفیت و هماهنگی میان نهادهای محلی جهت بهبود مدیریت تالاب، مدیریت پایدار آب و خاک و کشاورزی نوین مطابق با اقلیم و ایجاد معیشت های جایگزین شروع شده است.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده