اجرای دو پروژه برای کاهش آلایندگی خودروها از سوی معاونت علمی

به گزارش ایسنا، وارونگی هوا یا دما پدیده‌ای است که در آن یک لایه هوای گرم، در بالای شهر یا یک منطقه خاص به‌وجود می‌آید و در آن ناحیه ماندگار می‌شود. در این شرایط گازهای آلاینده تولید شده در لایه زیرین حبس می‌شود و به تدریج غلظت آلاینده‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد. 

تولید خودروها یا موتورهای با آلایندگی کمتر یکی از روش‌های موثر در کاهش این آلایندگی‌ها است. از این رو ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با اجرای طرح‌هایی در حوزه حمل‌ونقل، نقشی موثر در کاهش این آلاینده‌ها داشته باشد.

 از جمله این طرح‌ها اجرای پروژه برقی‌ کردن خودروها است. این کار با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خودروسازها و فعالان صنعتی حوزه اتوبوس، موتورسیکلت و خودروهای سواری در حال پیگیری است. در این طرح قرار است این وسایل نقلیه به گونه‌ای نمونه‌سازی شوند که قابلیت تولید و صنعتی شدن داشته باشند.

این پروژه در قالب یک پلتفرم بومی و مشترک اجرایی می‌شود.

بر اساس اعلام معاونت علمی، پروژه بعدی در این حوزه، همکاری در طراحی و تولید موتورهای کم‌مصرف با آلایندگی بسیار پایین و با مصرف زیر ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که این طرح چند سالی است در کشور آغاز شده و نتایج خوبی هم به دست آمده است.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده