اجبار رستوران‌ها و کافه‌ها در آلمان به استفاده از ظروف چندبارمصرف

به گزارش ایسنا، وزارت محیط زیست فدرال آلمان در حال تهیه طرحی است که بر اساس آن، کافه‌ها و رستوران‌ها موظف خواهند شد از سال ۲۰۲۲ میلادی حتی برای فروش بیرون‌بر نیز جایگزینی برای ظروف یک‌بارمصرف ارائه کنند. 

به گفته سخنگوی این وزارتخانه، مصرف‌کنندگان دائمی باید بتوانند بین بسته‌بندی‌های یک‌بارمصرف و ظرف‌هایی که چندبار قابل استفاده هستند، انتخاب کنند. 

جایگزین‌های یک‌بارمصرف نباید گران‌تر باشند و رستوران‌ها و کافه‌ها موظف خواهند شد، آنها را مانند شیشه‌های چندبار مصرف پس‌بگیرند. 

بنابر این گزارش در آلمان هر ساعت حدود ۳۲۰ هزار فنجان یک‌بارمصرف استفاده می شود. همچنین در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۴۶ هزار تُن ظروف یک‌بار مصرف استفاده شده بود. 

برهمین اساس اوایل نوامبر سال جاری میلادی مجلس آلمان قانون جلوگیری از تولید این گونه محصولات پلاستیکی را تصویب کرد و از سوم ژوئیه ۲۰۲۱ نیز تولید این محصولات در سراسر اتحادیه اروپا ممنوع خواهد بود. 

- تاثیرات کرونا

بر اساس داده‌های آژانس اروپایی محیط زیست، محدودیت‌های رفت‌وآمد در دوران کرونا در کوتاه‌مدت تاثیر مثبتی بر آب و هوا داشت اما به‌تدریج اثرات منفی آن آشکار می‌شوند.

بر اساس این گزارش با افزایش مصرف ظرف‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف، محیط زیست بیش از پیش آسیب می‌بیند. 

این آژانس از ماسک‌ها و دستکش‌های پلاستیکی یک‌بارمصرف هم به عنوان عناصر آلوده‌کننده نام برده است. 

به گزارش دویچه‌وله، علاوه بر این‌ها، خرید از فروشگاه‌های آنلاین هم افزایش یافته و برای بسته‌بندی آنها از مواد پلاستیکی یک‌بارمصرف استفاده می‌شود.