محیط‌بانان را دریابیم، گنجه را معرفی کنیم

گنجه‌ی پشتیبان زیستبوم

یک خیریه‌ی محیط زیستی

 مشارکت در کارهای نیک و راه‌اندازی موسسه‌های خیریه در ایران، تاریخی دراز و پربار دارد. نمونه‌های درخشانی از این گونه کارها را می‌توان در کمک به افراد نیازمند، از کار افتادگان، بیماران، و همچنین در مدرسه‌سازی، بیمارستان‌سازی، و جز این‌ها دید. پاره‌ای از نهادهای پدید‌آمده برای انجام این کارها، به سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار موثر در فضای عمومی جامعه بدل شده اند.

اما نبود سازمان‌های مردم‌نهاد خیریه برای کمک به امور مربوط به محیط زیست در کشور احساس می‌شود، گو این که در این مورد هم در سال‌های گذشته فعالیت‌های پراکنده‌ی گوناگونی انجام گرفته است. از حدود دو سال پیش، شماری از کنشگران محیط زیست تصمیم گرفتند که یک سازمان غیردولتی با هدف حمایت مالی از محیط‌بانان، جنگل‌بانان، قرقبانان، و دیگر اشخاص مدافع طبیعت کشور، همچنین برای حمایت از طرح‌های محیط زیستی تاسیس کنند و عنوان “گنجه‌ی پشتیبان زیستبوم” را برای آن برگزیدند. این نهاد در سال‌های 92 و 93 فعالیت چندانی نداشت، اما اندک مبلغی جمع‌آوری کرد و یکی دو مورد کمک کوچک هم اعطا کرد.

در دور جدید فعالیت که از آذر ماه 1394 آغاز شده، گنجه به عنوان یک موسسه‌ی غیردولتی و غیرتجاری، ثبت رسمی شده و در نظر دارد با جلب همکاری و کمک طبیعت‌دوستان، به شکلی جدی‌تر در راستای حمایت از محیط زیست کشور گام بردارد.

 

هدف‌های گنجه

* حمایت مادی و معنوی از حافظان طبیعت؛ شامل محیط‌بانان، محیط‌یاران، جنگل‌بانان، قرقبانان و دیگر افرادی که در راه پاسداری از طبیعت می‌کوشند، برای جبران هزینه‌های درمان، پرداخت دیه، کمک معیشت، و مانند آن

* برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی و ترویجی، کمک به ساخت فیلم‌، و کمک به انتشار کتاب و نشریه و دیگر اطلاعات

* خرید علوفه و دیگر مواد غذایی مورد نیاز جاندارانی که در شرایط خاص و موقعیت خطرناک قرار گرفته و ممکن است بدون کمک انسانی نابود شوند. همچنین تأمین هزینه‌های مداوای حیات وحش آسیب دیده، خرید و رهاسازی گونه‌های در اسارت، تکثیر و یا پرورش گونه‌های در معرض خطر انقراض، خرید مکان‌هایی برای نگهداری گونه‌ها، و دیگر موارد حمایت از حیات وحش

* اهدای جایزه و مشوق‌های مالی و معنوی به افراد یا گروه‌هایی که در حوزه‌ی حراست از منابع طبیعی و محیط زیست به فعالیت‌های داوطلبانه و روشنگرانه می‌پردازند.

* حمایت از هرگونه طرح‌ مرتبط با هدف‌های موسسه.

 

ساختار

سیاست‌های کلی گنجه را یک هیات امنا که در مجمعی متشکل از مشارک‌کنندگان در فعالیت‌های آن انتخاب می‌شوند، تعیین می‌کند. این مجمع، هر سه سال یک بار برگزار می‌شود. گنجه دارای یک هیات مدیره نیز هست که انجام امور جاری را برعهده دارد. هیات امنا هیچ‌گونه دریافتی بابت خدمات خود نخواهد داشت. دریافت‌ها و پرداخت‌های گنجه به صورتی شفاف ثبت و اعلام می‌شود، و دفترهای مالی مربوط به آن در دسترس همگان خواهد بود.

هیات امنای کنونی، شامل افراد زیر است:

محمد حسین ایزدی، رییس هیات مدیره‌ی کانون سبز فارس

عباس ثابتیان، رییس هیات مدیره‌ی انجمن کوه‌نوردان ایران

عباس محمدی، مدیر گروه دیده‌بان کوهستان

 

نشانی

تهران- خیابان انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی 590، واحد 12، کد پستی: 1145774454

تلفن: 66712243 – 021     نمابر: 66712421 – 021

iranganjeh@gmail.com

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده