نکوداشت زاینده رود به سبک شهرداری اصفهان!‎

 

یادداشت رسیده از آقای مهران پوستی برای وبلاگ:
عصر روز پنچ شنبه، 16 مهر ماه، به سی و سه پل رفتم تا شاید خبری از گرامی داشتی برای روز زاینده رود خشکانده شده (18 مهر ماه) باشد. در مسیر متوجه شدم که در بستر زاینده رود، نزدیک پل فردوسی و «جزیره بازی» افرادی حضور دارند. ابتدا خوشحال شدم و امیدوار؛ ولی وقتی از اتوبوس پیاده شدم و بادبادک ها را در آسمان دیدم، ابتدا شک کردم و وقتی نزدیک شدم، متأسفانه متوجه شدم که شکم صحیح بوده و نه امیدواریم. خبری از «نکوداشت زاینده رود و …» نبود، بلکه «جشنواره پرواز بادبادک ها» بود که به مناسبت روز جهانی کودک در بستر خشکانده شده زاینده رود توسط شهرداری برگزار می شد!
http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940716001064

از بیان جزئیات بیشتر می گذرم، ولی فقط به این اکتفا می کنم که وقتی سراغ مدیر جزیره رفتم و قضیه را با ایشان مطرح کردم، پاسخ قانع کننده ای نشنیدم. در نهایت پیشنهاد کردم که لااقل از این فرصت استفاده شود و از طریق بلندگوی «خاله ای» که مجری برنامه بود، برای حاضرین روز نکوداشت زاینده رود یادآوری شود؛ خصوصاً برای بچه های معصومی که وارث خشکاندن بی رحمانه این رودخانه دائمی هستند. ولی حتی به این خواهشم هم علیرغم قبول ظاهری عمل نشد.

شورای شهر و شهرداری اصفهان همواره به این بهانه کاملاً باطل که زاینده رود خارج از حیطه اختیاراتشان است، از کوچکترین اقدام «عملی» برای بازگرداندن این حق طبیعی و اساسی شهر خودداری کرده اند. این در حالی است که بستر خشکانده شده زاینده رود چند سالی است تبدیل به «مرغ عزا و عروسی» آنان شده و به هر مناسبتی از آن استفاده هایی اینچنین می شود و حتی چندی پیش سخن از تبدیل کردن آن به «زمین ورزشی» از سوی یکی از اعضای شورای شهر شنیده شد!
از طرف دیگر نهادهای مذکور دائماً از کمبود آب برای فضای سبز اصفهان می نالند! ناگفته نماند که همین چیزی که از فضای سبز «طبیعی» اصفهان باقی مانده نیز متأسفانه مورد رشک و حمله «اصفهان ستیزان» قرار دارد.

اما سخن آخر با نهادهای مذکور اینکه اگر کاری برای زاینده رود نمی کنید، لااقل با بستر خشک آن هم کاری نداشته باشید.
یادآوری: جالب است که در صفحه خبرگزاری فارس هم این خبر به همراه «تمجید» از آن آمده است!

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده