شناسایی 200 گونه جدید در شرق هیمالیا

گزارش صندوق جهانی طبیعت حاکی از آن است از سال 2009 بیش از 200 گونه جدید در شرق هیمالیا شناسایی شده‌است. در بررسی صندوق جهانی طبیعت آمده‌است بین سال‌های 2009 تا 2014 کارشناسان به طور میانگین در سال 34 گونه جدید جانوری کشف کرده‌اند. مجموع 211 گونه شناسایی و نامگذاری شده که 133 مورد آن‌ها گونه جانوری بوده‌است.

 

شرق هیمالیا به لحاظ زیست شناختی منطقه غنی به حساب می‌آید که دربرگیرنده بوتان، شمال شرق هند، نپال، شمال میانمار و بخش‌هایی از جنوب تبت است. همچنین این منطقه دارای طیفی از انواع زیستگاه‌هاست و کارشناسان بین المللی محیط زیست آن را کانون اصلی تنوع زیستی می‌دانند.

 

یکی از محققان این مطالعه گفت: شناسایی بیش از 200 گونه جدید در شرق هیمالیا شاخص مهمی از وجود تنوع زیستی غنی است هرچند این پرسش مطرح می‌شود چگونه باید با چالش‌های پیش‌روی میراث طبیعی این منطقه مقابله کرد.

 

اگرچه در سال‌های اخیر گونه‌های جانوری بسیاری شناسایی شده شرق هیمالیا محققان را شگفت‌زده کرده‌است. بین سال‌های 1998 و 2008، 345 گونه جدید شناسایی شده‌اند.

 

به گزارش گروه کوه نوردی کلکچال به نقل از خبرگزاری ایسنا و خبرگزاری یونایتدپرس، به گفته کارشناسان این منطقه در معرض تهدید قرار دارد که کشاورزی و دیگر فعالیت‌های انسانی از عوامل این وضعیت است. همچنین بسیاری از گونه‌های تازه کشف شده در معرض خطر انقراض قرار دارند یا به زودی با این مشکل روبرو می‌شوند.

با سپاس فراوان – گروه کوه نوردی کلکچالwww.kolakchal.irwww.kolakchal.com