مشاغل سبز ایجاد می شود

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مشاغل سبز مهم ترین محور کارآفرینی است، گفت: بر این اساس یکی از اولویت های این سازمان آموزش های علمی و کاربردی در زمینه کارآفرینی پیشرفته و مشاغل سبز است.

، معصومه ابتکار در مراسم بیست و دومین سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی و یادبود مرحوم تقی ابتکار بنیانگذار دانشگاه جامع علمی و کاربردی در ایران، بزرگداشت شخصیت های علمی و اجرایی کشور را تلاش در جهت علم و خدمت به کشور دانست و گفت: چنین رویکردی منجر به انگیزش بیشتر در افراد و ایجاد فضای نشاط در محیط علمی و اجرایی کشور می شود. ابتکار با گرامیداشت یاد مرحوم تقی ابتکار، از تلاش وی برای پیشرفت عرصه علمی و اجرایی در کشور به رغم تمام موانع و مخالفت ها به دلیل اعتقاد به درستی اندیشه خود سخن گفت.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اصل 50 قانون اساسی در ایران، اظهار کرد: در بحبوحه انقلاب و در زمان نخستین دوره مجلس خبرگان، پدر به واسطه دوستی با آیت الله موسوی اردبیلی و سایر اعضای مجلس خبرگان، پیشنهاد اضافه شدن اصلی در قانون اساسی برای حفاظت و حراست از محیط زیست را داد.

*** اصل 50 قانون اساسی از مترقی ترین اصول قانونی در ایران 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری این موضوع که در آن زمان فقط قانون اساسی چند کشور در دنیا اصلی را به محیط زیست اختصاص داده بودند گفت: تصویب و اختصاص اصل 50 قانون اساسی ایران به محیط زیست نشانه فکری بلند و از اصول مترقی قانون اساسی کشور است.

وی ارجاع و استناد تمام سیاست های کلی نظام، قوانین و لوایح زیست محیطی، مباحث حقوقی، حقوق محیط زیست و برنامه ها به اصل 50 قانون اساسی را ناشی از تاثیر و اهمیت این اصل در محیط زیست دانست.

*** تشکیل ستاد فناوری نانو در ایران به پیشنهاد مرحوم تقی ابتکار

ابتکار افزود: سال ها بعد پدر در اقدام نوینی دیگر که ناشی از تفکر و اندیشه آینده نگر و خلاق وی بود با ارایه پیشنهاد تشکیل ستاد فناوری نانو، پایه گذار ستاد فناوری نانو در ایران شد.
معاون رییس جمهوری، استدلال مرحوم تقی ابتکار برای این پیشنهاد را نیاز کشور به تکنولوژی ها و فناوری های نوین و عدم رشد چشمگیر صنعت نانو در جهان طی آن سال ها و امکان رسیدن ایران به جایگاهی همطراز سایر کشورها در این زمینه اعلام کرد. وی ادامه داد: خوشبختانه امروز به واسطه تلاش محققان و پژوهشگران این حوزه، ایران از رتبه و جایگاه خوبی در صنعت نانو جهان برخوردار است. وی تاسیس دانشگاه علمی و کاربردی در ایران به واسطه احساس نیاز به تدریس رشته های کاربردی در دانشگاه ها و عرصه تحصیلات تکمیلی را از دیگر اقدامات ارزنده مرحوم تقی ابتکار برشمرد.  ابتکار با تاکید بر نگاه پدرش مبنی بر نیاز به آموزش های کاربردی و عملی در کنار آموزش های تئوریک و نظری، تصریح کرد: اگرچه موانع و مخالفت های بسیاری برای هر یک از این اقدامات وجود داشت ولی مرحوم ابتکار به رغم روحیه نقد پذیری و مشورتی خود، بسیار خستگی ناپذیر و پرامید و مصمم بود و اگر به درستی کاری ایمان می آورد تمام تلاش و توان خود برای موفقیت در آن عرصه را به کار می گرفت.

*** گسترش آموزش های علمی و کاربردی، کلید اشتغال و کارآفرینی است

معاون رییس جمهوری با اشاره به رویکرد جهانی در خصوص گسترش آموزش های علمی و کاربردی، گفت: کلید و راه حل اشتغال و کارآفرینی در بسیاری از کشورهای دنیا، همین آموزش های کاربردی است. رییس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری هدف و تلاش دولت تدبیر و امید برای ایجاد رونق اقتصادی و افزایش اشتغال در کشور، توسعه آموزش های علمی و کاربردی و اهمیت به دانشگاه علمی و کاربردی را یکی از مباحث بسیار مهم در این زمینه بر شمرد. وی تاکید کرد: در سازمان حفاظت محیط زیست نیز سعی شد تا همین نگاه کاربردی بودن علم پیگیری شود و از این رو در دوره گذشته مدیریت خود در این سازمان، با محوریت پژوهشکده محیط زیست تلاش شد تا همین نگاه کاربرد محوری علم و دانش و تکنولوژی در محیط زیست رونق و توسعه یابد.

*** مشاغل سبز از جمله مهم ترین محورهای کارآفرینی است

ابتکار افزود: در دوره جدید هم تمام سعی ما بر این است که این نگاه را از طریق گسترش مشاغل سبز در کشور که از مهم ترین محورهای کارآفرینی در دنیای پیشرفته است، پیگیری کنیم. معاون رییس جمهوری با یادآوری الگوی نادرست مصرف انرژی در کشور و هزینه های تحمیلی بر اثر این سوء مصرف انرژی بر اقتصاد و منابع و محیط زیست ایران، گفت: همین چالش می تواند با آموزش کاربردی و تربیت نیروهای خاص برای تنظیم انرژی در کشور تا حد بسیار زیادی مرتفع شود.  رییس سازمان حفاظت محیط زیست رتبه ایران در تولید گازهای گلخانه ای در جهان را ناراحت کننده خواند و گفت: بهینه سازی مصرف انرژی و کارآفرینی در این حوزه می تواند بسیاری از کاستی ها و مشکلات کنونی را برطرف کند.

وی گزارش انرژی 2014 و نتیجه گیری حاصل از آن مبنی بر ایجاد یا تولید منابع جدید انرژی از محل بهینه سازی مصرف انرژی، همچنین درآمد کسب شده از این طریق که منجر به رشد اقتصادی کشورها می شود را نقشه راهی برای تدوین و تنظیم آموزش هایی کاربردی در این حوزه دانست.

ابتکار تاکید کرد: آموزش های کاربردی یکی از بهترین روش های شناخته شده در دنیا برای پیوند میان دانشگاه، اشتغال، تولید و صنعت و حفاظت از محیط زیست است. بنابراین گزارش، لوح تقدیر، تندیس و تمبر یادبودی به منظور تقدیر از فعالیت ها و تلاش های مرحوم تقی ابتکار در راه تاسیس دانشگاه علمی و کاربردی، همچنین لوح تقدیر، تمبر یادبود و تندیسی به پاس تلاش های معصومه ابتکار در حفظ محیط زیست کشور به وی و فاطمه برزگر همسر مرحوم ابتکار اهدا شد.

 

ایرنا

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده