جراحی موفقیت آمیز کرکس مصری در کرج

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست البرز، یک بهله کرکس مصری مصدوم و با عفونت شدید در ناحیه یکی از پاها به علت اصابت گلوله شکارچیان، توسط یکی از دوستداران محیط زیست تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج شد که با اعزام این پرنده به بیمارستان دامپزشکی و انجام اقدامات درمانی و جراحی لازم از مرگ نجات یافته و جهت نگهداری و مراقبت های اولیه تا زمان بهبودی کامل و کسب قابلیت دوباره پرواز تحویل یکی از مراکز نگهداری از حیوانات وحشی در شهرستان کرج شد.


گفتنی است، کرکس کوچک یا کرکس مصری با نام علمی Neophronpercnopterus گونه ای در معرض خطر انقراض ،از تیره عقابیان است و سومین گونه از خانواده کرکس ها در ایران می باشد. این حیوان از پرندگان شکاری حمایت شده بوده و در فهرست سایتیس قرار دارد.

زیستگاه این پرنده از جنوب غرب اروپا و شمال آفریقا تا هند است که در ایران نیز مشاهده می شود.اندازه کرکس مصری (کرکس کوچک) ۵۳ تا ۶۵ سانتی متر است. کرکس مصری از سایر لاشخورها کوچکتر است، طرح بدنش در حال پرواز با بال‌های دراز، مستقیم و نوک تیز به رنگ سیاه و سفید و دم سه‌گوش سفید مشخص است.این پرنده اغلب در مناطق دشتی – استپ، کوهستان و کناره های جنگل به سر برده و در صخره های مرتفع آشیانه می سازد.

کرکس مصری که نزدیک ترین گونه به هما است تنها پرنده شکاری است که از ابزار استفاده میکند و برای شکستن تخم سایر پرندگان بزرگ مانند هوبره یا شترمرغ از سنگ استفاده می کند.

نوشته شده در: دسته‌بندی نشده